Náklady na bývanie z roka na rok rastú. Stúpajú ceny plynu, elektrickej energie, teplej i studenej vody a budú stúpať dovtedy, kým sa nevyrovnajú svetovým cenám. Dobre tepelne izolované murivo, tesniace okná a dvere, tepelne izolačné sklo, perfektne izolovaný strešný plášť a moderné vykurovacie zariadenie, to všetko nám v nemalej miere dokáže ušetriť stále chýbajúce finančné prostriedky Moderné vykurovacie zariadenia plnia svojimi parametrami požiadavky kladené na úsporu energie a ochranu životného prostredia. Vyznačujú sa aj vysokou účinnosťou, modulovaným spôsobom prevádzky a rôznymi stupňami regulácie. Výsledkom sú zvýšené nároky na odvod spalín, ktoré sú výsledkom spaľovacieho procesu. Nesplnenie týchto nárokov určite nežiadúco ovplyvní skutočne dosahované parametre vykurovacieho zariadenia, resp. môže spôsobiť aj nežiadúce škody na majetku.
Aby vykurovacie zariadenia zabezpečili požadované a deklarované parametre, dôležité je správne nadimenzovanie a vyhotovenie odvodu spalín, t.j. správny návrh a realizácia komína.
* Ako má vyzerať správny komín?
Neexistuje šablóna, na základe ktorej by sa komíny univerzálne vyhotovovali (v tom je zahrnuté aj vložkovanie komínov). Každý komín musí už v návrhu zohľadňovať typ vykurovacieho zariadenia, jeho požiadavky na odvod spalín, typ prevádzky, z ktorej budú spaliny odvádzané a aj konštrukčné možnosti odvodu spalín, pokiaľ ide o jestvujúce komíny.
Medzi súčasné vykurovacie zariadenia patria spotrebiče spaľujúce plynné, kvapalné a pevné palivá. V súčasnosti sú najpoužívanejšie spotrebiče na plynné palivo vyznačujúce sa vysokým obsahom vodných pár v spalinách. Nízka teplota a vysoká vlhkosť odvádzaných spalín spôsobujú ich kondenzáciu v komínovej vložke. Keďže spaliny obsahujú CO, CO2 a SO3, ich následnou reakciou s vodou stekajúcou po stenách komínovej vložky v dôsledku kondenzácie vzniká agresívny kondenzát (riedené kyseliny). Ten predstavuje pre komíny veľké nebezpečenstvo poškodenia. Prejavuje sa to napadnutím steny komínového prieduchu, jeho poškodením a prienikom kondenzátu do stien budovy. K tomuto procesu dochádza u rôznych typov plynových spotrebičov a v závislosti od atmosférických podmienok s rôznou intenzitou. Špecificky kondenzačné kotly sa vyznačujú intenzívnou kondenzáciou (niekoľko desiatok litrov denne).
Zároveň na zabezpečenie funkčnosti je dôležité zohľadniť okrem iného tepelnú odolnosť komína, jeho tesnosť, tepelný odpor stien, pre časti komína odolnosť voči atmosférickej korózii a odolnosť voči zamŕzaniu a pri tuhých a kvapalných palivách aj jeho odolnosť voči vyhoreniu sadzí.
Súčasné komíny, ich komínové vložky sú najčastejšie vyhotovené z materiálu:
* hliník - najlacnejší materiál na trhu komínovej techniky, avšak jeho použitie v komínoch je obmedzené krátkou životnosťou pri pôsobení kondenzátu a nie je vhodný pre odvod spalín od spotrebičov spaľujúce pevné a kvapalné palivá.
* nehrdzavejúca oceľ - spĺňa nároky kladené na materiál z hľadiska komínovej techniky pre všetky typy prevádzok. Pre prevádzky so zvýšenou intenzitou kondenzácie a agresivitou spalín (niektoré druhy kvapalných a pevných palív) je nutné použiť nehrdzavejúcu oceľ vyššej akosti,
* šamot - materiál s neobmedzeným použitím v komínovej technike. Šamot odoláva pôsobeniu teplôt v spalinách aj pôsobeniu kondenzátu a je najkvalitnejším materiálom, s dlhodobou životnosťou. Pri voľbe komínového systému so šamotovou vložkou nebudete mať problém s neskoršou zmenou pa-liva v dôsledku stúpajúcich cien energií. *