BRATISLAVA – Dôchodky porastú aj tento rok. Zatiaľ však nie je isté o koľko. Odborníci hovoria o viacerých možnostiach.
Ak poslanci schvália nový zákon o sociálnom poistení, dôchodcovia si mesačne prilepšia v priemere o päť stoviek, čo zodpovedá 7,4 percentnému rastu.
Nový zákon však ešte nie je schválený, takže valorizácia dôchodkov zostáva stále v rukách politikov.
Podľa súčasnej legislatívy sa dôchodky zvyšujú, ak medziročne vzrastie priemerná nominálna mzda o 5 percent alebo životné náklady o 10 percent, pričom o miere zvýšenia dôchodkov rozhodujú poslanci.
Na prelome prvého a druhého štvrťroka vzrástla priemerná mzda o 6,9 percenta a vývoj ekonomiky tak splnil podmienku pre zvyšovanie dôchodkov. Ministerstvo práce by malo čoskoro vláde predložiť návrh tohtoročnej valorizácie. Vláda návrh potom posunie parlamentu.
Poslanci, ktorí budú môcť navrhované percento zvyšovania meniť, vidia reálnu valorizáciu na úrovni od piatich až po štrnásť percent.
Niektorí dokonca otvorene priznávajú, že svoje zohrá aj predvolebná kampaň strán.
Miroslav Knitl, šéf Sociálnej poisťovne, z ktorej rozpočtu sa dôchodky platia, upozorňuje, že poisťovňa bude mať tento rok na dvojpercentné zvýšenie. „Zvýšenie o každé jedno percento nás mesačne stojí 66 miliónov korún,“ spresnil. Podľa neho však viac ako dvojpercentný rast nebude automaticky znamenať, že poisťovňa požiada o pomoc vládu. Kritickú hranicu valorizácie riaditeľ Sociálnej poisťovne nespresnil. Knitl takisto popiera informácie o tom, že poisťovňa má problémy s vyplácaním dôchodkov už dnes. „Dôchodcovia sa nemusia vôbec báť,“ tvrdí, „je síce pravda, že v rozpočte počítame s nejakými rizikovými zdrojmi, je ich však menej ako vlani.“
Zvyšovanie dôchodkov bude z roka na rok prehlbovať mínusové hospodárenie, až kým sa nezačne uplatňovať reforma dôchodkového zabezpečenia. Reforma by mala začať v januári budúceho roka a vláda na ňu vyčlenila 65 miliárd z príjmov za Slovenský plynárenský priemysel.
TOMÁŠ VELECKÝ