Na Osuského ulici v Bratislave sa takmer celý vchod dohodol vypovedať UPC a oživiť spoločnú anténu, ktorú majú doteraz na streche.
Najprv sa popýtali na bytovom družstve, ale keď sa dopočuli, že družstvo by im sprostredkovalo jedine montáž novej antény za 164-tisíc korún, hneď to zavrhli.
Vo chode sa však našiel elektrikár, ktorý po obhliadke zostarnutej strešnej antény, prídavných zariadení a zaslepených prípojok v bytoch ponúkol, že to urobí oveľa lacnejšie. Cena by bola niečo vyše desaťtisíc korún.
Pani Oľga, predsedníčka vchodovej samosprávy, zorganizovala občanov a zistila, že väčšina je za týchto podmienok ochotná prispieť na opravu antény. „Na každý byt je to 200 – 300 korún. Elektrikár nám to spresní na konci opravy. Budeme mať rovnaký počet televíznych staníc ako v základnom súbore UPC, čiže bez českých staníc. To úplne stačí.“
Podľa obyvateľa vchodu Roberta Žiga „nebudeme každý mesiac čakať, o koľko sa zase zvýši poplatok v UPC. Aj tak nám obraz vypadával, aj trikrát za mesiac. Urgovali sme nápravu, ale bez výsledku“.
Pri kúpe satelitu vládne mylná predstava, že jeho cena vyjde len „na pár tisíc, čo sa oplatí“. Podľa odborníkov je to veľmi zjednodušená predstava.
„Najmä starší občania, ktorí ešte z minulosti stotožňujú príjem slovenských staníc s českými, často nechápu, prečo na jednu lacnú izbovú anténu nemôžu chytať popri slovenských kanáloch aj české,“ vysvetľuje Vladimír Kočí z jednej z bratislavských predajní anténovej techniky.
„V miestach, kde nie je prirodzený cezhraničný presah českého vysielania, si treba kúpiť satelit, ktorý napríklad spolu s kartou na dekódovanie príjmu Českej televízie vyjde zhruba na 20-tisíc.“ (ru)