
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĹUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Zlé zákony, bezmocnosť a pomalosť štátnych úradníkov dohnali občanov k tomu, že s káblovou televíziou začínajú bojovať sami. Pretože UPC si s nimi robí, čo chce a vyše roka si protizákonne účtuje zvýšené ceny, mnohí odmietajú kupovať takúto službu.
Kauza UPC sa ťahá odvtedy, ako dal Telekomunikačný úrad najväčšej káblovke pokutu 25 miliónov a prikázal jej znížiť ceny na regulovanú úroveň (od februára 2001). Káblovka to odmieta a úrad priznal, že má len slabé možnosti, ako káblovku donútiť k dodržiavaniu zákona. Pred dvoma mesiacmi sa rozhýbal aj Protimonopolný úrad, ale jeho správne konanie je zdĺhavé a podľa všetkého sa bude ťahať mesiace, ak nie roky.
Najradikálnejšia občianska iniciatíva spomedzi tridsiatich miest, kde UPC pôsobí, sa rozbehla v Bratislave.
„UPC evidentne porušuje dobré mravy. Nevracia preplatky zákazníkom. A štátni úradníci, ktorí majú ochranu spotrebiteľa v agende, ani spotrebiteľské poradne vám nepomôžu. Zostalo to na občanoch,“ hovorí Jana Miklovičová zo združenia Nesloboda diváckeho výberu, ktoré stálo pri zrode iniciatívy.
Šesť ďalších združení sa k nemu pripojilo a spolu pripravili pre zákazníkov UPC vzorový formulár – návod, ako postupovať voči káblovke, ak si chce občan nárokovať vrátenie preplatku za obdobie vyše roka neoprávnene účtovaných cien. Znenie formulára a všetky potrebné vysvetlivky sa šíria aj na internete. Bezplatne to umožnila na svojej adrese podnikateľská firma (www. mujweb.cz/obchod/peliexpo). Podľa jej majiteľa Petra Bugalu „bezplatné zverejnenie formulára, na základe ktorého si môžu občania odpočítať preplatok, je to najmenej, čo môžeme v tejto veci urobiť“.
Podľa neho fakt, že spoločnosti šíriace signál rozhlasu a televízie – tým, že nepotrebujú živnostenské oprávnenie, sú zo strany štátu takmer nepostihnuteľné. „Považujeme to za zvýhodňovanie na úkor ostatných podnikateľov. Navrhujeme, aby kompetentní zmenili Živnostenský zákon tak, aby v budúcnosti bolo možné odobrať živnostenské oprávnenie aj takýmto spoločnostiam.“
Viac v rubrike BOJ S UPC