BRATISLAVA - Politické strany sa pripravujú na voľby - niektoré už majú aj systém, ako budú zostavovať svoje volebné kandidátky. Niektoré o tom síce ešte nerozhodli, ale možno predpokladať, že o menách a poradí na volebnej listine rozhodne úzky okruh ľudí z vedenia strany.
SDKÚ chcela „zbaviť stranícke sekretariáty politickej moci“ a zaviedla vnútrostranícke voľby, tzv. primárky. Prezídium strany si napriek tomu vyhradilo právo rozhodnúť o obsadení pätnástich miest. Predseda Mikuláš Dzurinda vtedy tento krok obhajoval: „Máme jediný volebný obvod a volí sa do celoštátneho parlamentu. Je úplne legitímne a logické, že úmerne tomu je v návrhu a systéme položená aj váha Prezídia SDKÚ.“
Pred regionálnymi voľbami rozhodovali o kandidátkach regionálne štruktúry strany, a tak je podľa Dzurindu jasné, že pred celoštátnymi má „silnú ruku“ on a predsedníctvo.
Podľa politologičky Sone Szomolányiovej majú primárky svoje výhody i nevýhody. Na jednej strane umožňujú podieľať sa a vstupovať do výberu na kandidátku všetkým členom strany, na druhej strane však môžu spôsobiť, že „sa politika strany viac podriadi okresným štruktúram a neberie do úvahy voliča“, o čom podľa nej svedčí osud SDĽ. Rozšírenie právomocí prezídia SDKÚ pri zostavovaní kandidátky preto považuje za rozumné.
O primárkach sa istý čas vravelo i v HZDS. Posledný snem hnutia však výrazne posilnil právomoci predsedu a tieto reči utíchli. O kandidátke v konečnom dôsledku rozhodne predseda Vladimír Mečiar, čo potvrdila i poslankyňa HZDS Oľga Keltošová. Svojho času označila návrh stanov hnutia za horší než stanovy bývalej komunistickej strany. Dokonca ani po tom, čo ich snem sčasti upravil, si neodpustila poznámku, že „ešte stále to nie je to, čomu sa hovorí demokratické stanovy.“
Szomolányiová v tejto súvislosti pripomenula, že v porovnaní so západnou Európou je takýto spôsob zostavovania volebnej kandidátky „skutočne neštandardný“.
Otázkou, ako tvoriť kandidátku, sa bude na svojom ustanovujúcom sneme 13. apríla zaoberať i SDA. Podľa člena jej prípravného výboru Petra Weissa bude o kandidátke rozhodovať buď nominačný snem, alebo ústredná rada.
V SNS sa očakávajú návrhy okresných a krajských konferencií, Smer podľa podpredsedu Borisa Zalu nemá ani len vytýčený termín, kedy takéto rozhodnutie prijme.
Pri SMK prekvapila informácia, že predsedníctvo strany minulý týždeň nepodporilo kandidatúru zástupcu predsedu a poslanca Árpáda Duku-Zólyomiho. Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos je napriek tomu presvedčený, že sa Duka-Zólyomi napokon ocitne „na dobrom mieste“ kandidátky. Duka-Zólyomi je rozhodnutý dostať sa na ňu ako kandidát regiónov.
Možnosť regionálnych štruktúr ovplyvňovať vnútrostranícky vývoj je však značne obmedzená tým, že podľa platného volebného zákona je Slovensko jedným volebným obvodom, dodala Szomolányiová.
JOZEF ČAVOJEC