Podľa doteraz zverejnených výsledkov len veľmi tesne v prvom kole zvíťazila opozičná Maďarská socialistická strana (MSZP), druhý skončil Fidesz. Do parlamentu sa ešte dostal liberálny Zväz slobodných demokratov (SZDSZ). Predpokladá sa, že po druhom kole volieb by mohli vládu zostaviť socialisti s liberálmi. Za bránami parlamentu zostali pravicové nacionalistické strany Józsefa Torgyána a Istvána Csurku.
Béla Bugár hovorí, že SMK bude spolupracovať s každou maďarskou vládou. Podotkol však, že s Orbánovým Fideszom nemal také negatívne skúsenosti ako so socialistami, ktorí „hovorili o tom, že bilaterálna zmluva sa týka aj nás, rokovali aj s nami, ale práve vtedy sa dohodli s mečiarovcami“.
Na poznámku, že z toho vyplýva, že SMK viac vyhovoval Fidesz, Bugár podotkol: „Nám vyhovuje štýl, že o všetkých menšinových otázkach rokuje vláda s menšinami a všetky eurokonformné názory aj podporí. To znamená, že nebude robiť nič také, čo nevyhovuje danej maďarskej menšine.“
SMK očakáva po maďarských voľbách dohodu Slovenska a Maďarska o diskutovanom maďarskom krajanskom zákone. „Otázne je, akú. Ak sa dohodnú tak, že zvrátia celý proces, tak to nebude dohoda, ktorá by získala našu podporu. Napríklad, že by zrušili krajanský zákon.“
Šéf eurointegračného výboru František Šebej povedal, že tesný výsledok volieb u susedov možno prinesie zánik takých tém, ako sú napríklad Benešove dekréty. Podľa Šebeja by sa tieto témy zoslabili aj v prípade, keby zostavil vládu doterajší premiér Orbán. Jeho víťazstvo by totiž bolo príliš tesné na to, aby mohol „tlačiť na citlivé témy“.
Poslanec HZDS Vojtech Tkáč si myslí, že socialisti by mohli doviesť Maďarsko do Európskej únie. Sľubuje si aj napredovanie v kauze Gabčíkovo-Nagymaros a racionálne hodnotenie Benešových dekrétov. „Po skúsenostiach s poslancami Maďarskej socialistickej strany v Rade Európy, ktoré máme dobré, je šanca na takú úroveň vzťahov, aká bola v prvej polovici 90. rokov,“ podotkol Tkáč.
Predsedníčka SNS Anna Malíková povedala, že prvé kolo ukázalo odmietnutie „extrémistických, revizionistických a šovinistických nálad, ktoré vyvolával pán Orbán“. Malíková napriek tomu hovorí, že nie je „bohviečo“, ak v postkomunistických krajinách zvíťazí ľavica.