Pre hlúpe deti bohatých rodičov?

Odkedy na Slovensku vznili prvé súkromné školy, kolujú o nich „ohováračské“ reči. Vraj sú určené pre hlúpe deti bohatých rodičov, ktoré by neuspeli na štátnej škole. „Takéto reči sa objavujú už 11 rokov, čo existujú súkromné školy a možno tisíce rokov, ..

Odkedy na Slovensku vznili prvé súkromné školy, kolujú o nich „ohováračské“ reči. Vraj sú určené pre hlúpe deti bohatých rodičov, ktoré by neuspeli na štátnej škole. „Takéto reči sa objavujú už 11 rokov, čo existujú súkromné školy a možno tisíce rokov, čo existuje rozdiel v bohatstve medzi ľuďmi,“ myslí si predseda Asociácie súkromných škôl František Tóth. Pravdou však je, že rodičia dávajú svoje deti do súkromných škôl preto, aby im zabezpečili nadštandard - lepšie služby ako na štátnej škole.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nespoliehajú sa na to, čo im dá štát

SkryťVypnúť reklamu

„Títo rodičia si uvedomujú hodnotu vzdelania a nespoliehajú sa len na to, čo im dá štát. Sú ochotní vyčleniť časť rodinného rozpočtu ako príspevok na vzdelanie pre svoje deti,“ hovorí F. Tóth.

Či je pre nich táto investícia efektívna, je podľa neho otázka na nich: „Nemal by do toho vstupovať žiaden úradník, žiaden zákon. Nikto by nemal plánovať použitie peňazí iného človeka,“ tvrdí František Tóth. Vysvetľuje však, že „kto viac investuje, má väčšiu pravdepodobnosť viac získať. A platí aj to, že individuálnym prístupom a lepšími podmienkami sa dá „vydolovať“ viac ako v priemerných podmienkach.

Súhlasí však, že sa občas nájdu aj výnimky - súkromné školy, ktoré kazia ostatným dobré meno. Potvrdzuje to i Štátna školská inšpekcia: minulý rok totiž odporučila vyradiť zo siete pre veľké nedostatky vo výchove a vzdelávaní dve školy - obe súkromné.

SkryťVypnúť reklamu

Čo ponúkajú

Napriek výnimkám je pravdou, že väčšina súkromných škôl sa snaží ponúknuť žiakom i rodičom nadštandard. Viaceré súkromné školy, ktoré pre denník SME poskytli informácie o svojich cenách, upozornili: netreba sa pozerať len na peniaze.

„Človek by sa mal pri výbere školy okrem finančnej stránky informovať najmä o obsahovej náplni školy, porovnať ponúkané produkty a až potom zhodnotiť, pre ktorú školu sa rozhodne,“ povedala Elena Kubešová, zriaďovateľka Súkromného odborného učilišťa kaderníckeho v Bratislave. Jej žiaci chodia na kadernícke súťaže, usporadúvajú vzdelávacie semináre a na internetovej stránke ponúkajú bezplatné poradenstvo na základe fotografie.

Súkromná základná škola Slniečko v Banskej Bystrici má tiež širokú ponuku: „Vyučujeme cudzie jazyky - anglický, nemecký, francúzsky i ruský - a predmety umeleckého zamerania. Pracujeme na počítačoch, do budúcnosti plánujeme výmenné pobyty žiakov a učiteľov do zahraničia. Spolupracujeme s bábkovým divadlom,“ vymenúva Renáta Kršková a pokračuje: „V priestoroch divadla vyučujeme výchovné predmety, aby sme podnecovali umelecké cítenie detí. Poskytujeme výchovu a vzdelávanie mimo vyučovania v záujmových krúžkoch. A rodičom pomáha radami školský psychológ.“

SkryťVypnúť reklamu

Peniaze nie sú všetko

Súkromné školy vedia, že peniaze nie sú všetko. Mnohé z nich ponúkajú rodičom a žiakom rôzne zľavy či úľavy. Napríklad na Súkromnom osemročnom gymnáziu na Dneperskej ulici v Košiciach majú garantované školné - jeho cena sa počas štúdia za žiadnych podmienok nemení. Sociálne slabším študentom s výborným prospechom odpúšťajú poplatky napríklad na Súkromnom gymnáziu v Galante či Súkromnom slovanskom gymnáziu v Bratislave. A niektoré školy zase ponúkajú zľavu pre súrodencov študujúcich žiakov.

SOŇA REBROVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 367
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 958
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 137
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 052
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 985
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 668
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 630
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu