BRATISLAVA – Za posledných päť rokov stúpol na Slovensku počet obyvateľov v hmotnej núdzi päťnásobne. Podľa informácií ministerstva práce ich na konci decembra bolo takmer 613-tisíc, čo tvorí 11,3 percenta obyvateľstva. Štát im ročne pomôže sumou približne 10 miliárd korún.
Rok 2000 znamenal päťpercentný vzostup počtu ľudí, ktorí boli pre hmotnú núdzu odkázaní na štátne dávky. Hoci sa sprísnením legislatívy znížila priemerná dávka pomoci na 2761 korún, náklady štátu vlani stúpli o viac ako osem percent. Štát mesačne vyplácal dávky 320-tisíc obyvateľom, z ktorých časť nimi musela živiť aj svoje rodiny.
V štruktúre ľudí v hmotnej núdzi predstavujú absolútnu väčšinu (92 percent) nezamestnaní, ktorí dostali od štátu na sociálnych dávkach 9,5 miliardy korún. Ďalšie 4,4 miliardy im vyplatil Národný úrad práce formou podpôr v nezamestnanosti, čím sa priame náklady štátu na nezamestnaných vyšplhali na rekordných 14 miliárd korún.
Podľa správy o sociálnej situácii obyvateľstva prekročil vlani prvýkrát podiel nezamestnaných v hmotnej núdzi na všetkých nezamestnaných 50 percent. „Táto skutočnosť znamená mimoriadnu záťaž pre objem prostriedkov vyplácaných na dávky sociálnej pomoci,“ uvádza sa v správe, ktorú včera prerokovala vláda.
Čiastočnú vinu na raste nákladov štátu na ľudí v hmotnej núdzi nesie paradoxne aj projekt verejnoprospešných prác. Nízke ohodnotenie verejnoprospešného pracovného miesta totiž takto zamestnaných ľudí nedostal nad hranicu hmotnej núdze a úrady im naďalej dopĺňali ich príjem sociálnymi dávkami. „Popri nesporne pozitívnych výsledkoch, ako je aktivizovanie občana, vytvorenie možnosti participovať na vylepšení finančnej situácie rodiny, možnosti osvojenia si alebo obnovenia pracovných návykov, realizácia projektu adekvátne neovplyvnila zníženie počtu poberateľov dávky sociálnej pomoci,“ konštatuje ďalej správa ministerstva práce.
Navyše sa podľa citovaného materiálu nenaplnil predpoklad, že o verejnoprospešné práce budú mať záujem najmä dlhodobo nezamestnaní ľudia odkázaní na dávky sociálnej pomoci. „V období pred realizáciou projektu v auguste 2000 bolo v tejto skupine poberateľov DSP cca 51,4 % z celkového počtu poberateľov, po ukončení projektu v decembri 2000 v mesiaci január 2001 táto skupina poberateľov DSP predstavuje stále z celkového počtu poberateľov až 48,5 %,“ upozorňuje správa o sociálnej situácii. Pripomíname, že štát vlani reálne vynaložil na projekt „VPP“ 1,2 miliardy korún.
JURAJ JAVORSKÝ