
Ian Curtis, líder Joy Division v podaní Seana Harrisa. FOTO - www.24hpp.com
„No zbohom! To zas bude kravina,“ zareagoval Paul Ryder, keď sa dozvedel, že vzniká film o manchesterskej scéne. Basgitarista kapely Happy Mondays videl niekoľko filmov dokumentujúcich hudbu, napríklad ten o ére Sex Pistols Sid a Nancy, no žiaden podľa neho nebol spravodlivý. Na obavy, vyjadrené na oficiálnej webovej stránke filmu, má právo, spolu s Happy Mondays totiž boli účastníkmi tanečnej revolúcie, ktorá sa udiala v najdrsnejšej časti Manchesteru, v klube Hacienda a v nezávislom vydavateľstve Factory Records.
Potom sa však išiel pozrieť na nakrúcanie filmu režiséra Michaela Winterbottoma a spokojne vyhlásil: „Toto vyzerá dobre.“ Snímka 24 Hour Party People sa odvčera premieta po celej Británii.
Od punku po acid house
Tvorcovia, zúčastnení aj pamätníci, každý vidí hlavný dej filmu v niečom inom. Snímka zachytáva roky 1976-92 a dve revolúcie - punkovú a tú, keď sa zrodil základ tanečnej scény, štýl acid house - hovoria jedni. Je to dokument z počiatkov deväťdesiatych rokov o nezávislej značke Tonyho Wilsona Factory Records, súdia druhí, prípadne mapovanie dvoch pozoruhodných kapiel, Joy Division a z nej vzniknutej New Order. Isté je, že na začiatku bol punkový koncert Sex Pistols v Manchesteri a v publiku všetci podstatní: Tony Wilson, neskorší riaditeľ Factory, Bernard Sumner a Peter Hook, budúci Joy Division, ktorý u Wilsona vychádzali.
Sex Pistols nám vtedy otvoril oči, spomína basgitarista Peter Hook. Vznikajúca formácia si dala názov Joy Division a našla speváka Iana Curtisa, ktorý povahou zapadol do jej temného imidžu.
Spevák hospodárskej krízy
Vo filme hrá charizmatického lídra Curtisa neznámy herec Sean Harris. Ani popularita by mu neuľahčila komplikovanú rolu epileptika, navyše trpiaceho hlbokými depresiami. „Nechcem dramatizovať, ale čím viac informácií som zisťoval o Curtisovi, tým horšie to bolo,“ hovorí herec.
Joy Division mnohým pripomínali textami americkú kapelu The Doors a Ian Curtis speváka Jima Morrisona, len namiesto dravosti sa na pódiu zmietala v čudesných kŕčoch zrútená postavička. V súvislosti s hudbou Joy Division sa prvýkrát objavil pojem gothic rock - ponuré a chladné tóny a hľadanie večných právd v slovách. A to bol vraj Curtis v najšťastnejšom období svojho života. Vtedajšia tlač si nevedela vynachváliť, ako presne vystihol náladu mladých v období britskej hospodárskej krízy.
„Harris ako Ian Curtis je vynikajúci, scény s epileptickým záchvatom sú naozaj bolestivé,“ hovorí Peter Hook v rozhovore pre Channel 4. Skutočný Ian Curtis skončil život samovraždou, 18. mája bude dvadsaťdva rokov odvtedy, čo spevák doma pozeral Herzogov film Stroszek a potom sa obesil.
Joy Division na vrchole slávy končia a zvyšní traja členovia zakladajú New Order. Stávajú sa spolumajiteľmi klubu Hacienda a nikdy viac nezahrajú nič z predošlej tvorby.
Extáza až do konca
Rockový klub Hacienda dnes už nestojí. Zatvorili ju v roku 1992, zbúrali pred dvoma rokmi. Paul Ryder z Happy Mondays je z mladšej generácie, ktorá ponurú atmosféru na manchesterskej scéne zmenila na hedonistické večierky, kde raveri doniesli syntetickú drogu E-čko, po ktorej tancovali do rána. Do uvoľnenej nálady v klube však začali prenikať živly, osadenstvo sa menilo na strieľajúcich pouličných gangstrov a bitkárov s odbitou fľašou v ruke.
Vydavateľstvo Factory tiež skončilo, doplatilo na voľnosť, s akou vydávalo len to, čo sa mu páčilo. New Order sa na osem rokov odmlčali. Happy Mondays sa rozpadli, členovia skončili úplne prefetovaní na psychiatrickej klinike.
Dnes už čistý Paul Ryder vo vlastnom štúdiu nahráva sólový album. Búrlivé roky rokenrolu ožili aspoň vo filme.