
Palestínsky predák Jásir Arafat s americkým vyslancom Anthonym Zinnim v Ramalláhu. FOTO - REUTERS
RAMALLÁH, WASHINGTON - Americký vyslanec Anthony Zinni sa včera snažil presvedčiť Izrael a Palestínčanov, aby okamžite začali plniť americký plán, ktorý je oveľa konkrétnejší a direktívnejší ako predchádzajúce mierové iniciatívy. Za zatvorenými dverami o ňom včera rokoval s palestínskym vodcom Jásirom Arafatom, ktorý s ním v princípe už predtým súhlasil. Izraelskou odpoveďou na americké iniciatívy bolo rozhodnutie premiéra Ariela Šarona, že operácia pokračuje. Na jej okamžité zastavenie a stiahnutie z palestínskeho územia ho vyzývala BR OSN aj americký prezident George Bush. Bush vo štvrtok kritizoval aj Arafata - ktorý je údajne čiastočne sám vinný za situáciu, do ktorej sa dostal. Tentoraz v opačnom poradí: najskôr Izrael, potom Arafata.
Operovať na palestínskom území - s rovnakým motívom ako teraz - začala izraelská armáda pred viac ako rokom. Najskôr trvali akcie niekoľko hodín. Opakovali sa čoraz častejšie, v reakcii na palestínske operácie, a trvali stále dlhšie. Posledná akcia, ktorá trvá týždeň, už pripomína reokupáciu palestínskeho územia a Arafat je už nielen symbolicky izraelským väzňom. Akcie vyvolali vo svete veľké pobúrenie. Nórsky Nobelov výbor dokonca ľutuje, že cenu mieru udelil Šimonovi Peresovi, súčasnému ministrovi zahraničných vecí, Arafata nespomínal. V tejto situácii začali USA svoju prvú skutočne intenzívnu sprostredkovateľskú ofenzívu.
Zinniho návrh obsahuje podľa denníka Haarec postupnosť krokov, na začiatku by mali obe strany vyhlásiť prímerie. Izraelská vláda by mala zastaviť „provokatívne operácie“ na palestínskom území a oficiálne palestínske bezpečnostné zložky musia zastaviť akúkoľvek účasť na protiizraelských operáciách. Ďalšie opatrenia obsahujú odsun izraelských vojakov a nastolenie poriadku na palestínskych územiach. Je to veľmi konkrétny súbor opatrení, ktoré musia obe strany plniť pod patronátom USA. (kl, reuters)