
Do oficiálnej časti kampane pred francúzskymi prezidentskými voľbami sa väčšina kandidátov neprebojovala. Z médií sa vytratí aj bývalá striptérka Cindy Lee, ktorá si myslí, že nie je menej seriózna ako iní politici len preto, že si „vyzlieka šaty“. Jej Strana rozkoše bojuje za viac sexy Francúzsko - za zavedenie služby „doktora lásky“ pre osamelých a výučbu zvádzania v základných školách. FOTO - TASR/AP
Striptérka, poštár - milovník marihuany i univerzitný profesor boli medzi približne päťdesiatimi osobnosťami, ktoré sa chceli o dva týždne kvalifikovať do francúzskych prezidentských volieb. Súd to umožnil len šestnástim. I tak je to však rekord. Doteraz najviac - dvanásť kandidátov sa pokúšalo vyhrať voľby v roku 1974.
Určenie konečného počtu kandidátov znamená oficiálny začiatok kampane, ale aj koniec publicity pre desiatky kurióznych osobností. Na to, aby mohol kandidát skutočne predstúpiť pred voličov, potrebuje päťsto podpisov od francúzskych alebo európskych poslancov a starostov z tridsiatich rôznych departementov.
V skutočnosti o prezidentský úrad súperí len súčasná hlava štátu Jacques Chirac a premiér Lionel Jospin. O titul tretieho muža, ktorý má aspoň malé šance, že sa dostane do druhého kola, bojuje bývalý minister vnútra Jean-Pierre Chevenement, trockistka Arlette Laguillerová a najstarší kandidát volieb ultranacionalista Le Pen.
Šéf Národného frontu Le Pen, ktorý sa v prieskumoch objavuje väčšinou na treťom mieste, získal presne 503 podpisov, aj to až o päť minút dvanásť.
Štátny finančný príspevok na kampaň na účasť vo voľbách si môže vyzdvihnúť aj kandidát rybárov a poľovníkov Jean Saint-Josse, ktorý bojuje za právo loviť sťahovavé vtáky proti európskym predpisom, i šéf komunistov Robert Hue. Mnohí kandidáti však dostatok podpisov nezískali.
Neuspeli ani tí, čo majú za sebou už isté úspechy z minulých kampaní. Získali zväčša pod jedno percento. Nekvalifikoval sa ani exminister vnútra a vodca neogaullistov Charles Pasqua, ktorý sa v poslednom období zviditeľnil hlavne politickými škandálmi.
Podarilo sa to však 27-ročnému poštárovi a ľavicovému radikálovi Olivierovi Besancenotovi. Do volieb ide s programom boja za štvordňový pracovný týždeň a legalizáciu marihuany. Do zápasu o prezidentské kreslo sa prvýkrát zapojí aj kandidátka čiernej pleti, 50-ročná poslankyňa Christiane Taubirová zo zámorského departementu Francúzska Guyana.
(kl, reuters)