
Do Kirchovho impéria patrí veľa televíznych spoločností, časť z nich je známa aj na Slovensku. Medzi inými sú to Pro7, Sat1, Premiere World, športová DSF a populárno-náučná Discovery. FOTO - REUTERS
BONN - Rokovania o záchrane nemeckého mediálneho koncernu KirchMedia zrejme s konečnou platnosťou stroskotali. „Skončili sme,“ vyhlásili predstavitelia veriteľských bánk mimoriadne zadlženého koncernu po krízových rokovaniach v noci zo štvrtka na piatok v Los Angeles a Mníchove. S ohlásením platobnej neschopnosti jedného z najväčších mediálnych koncernov v Európe sa ráta najneskôr do utorka.
Ku koncernu mníchovskeho mediálneho mogula Lea Kircha patrí okolo 65 podnikov s dokopy 9500 zamestnancami. Ich ročný obrat predstavuje vyše 4 miliardy eur. Príčinou finančného krachu tejto mediálnej ríše boli dlžoby presahujúce 6,5 miliardy mariek.
Okrem viacerých televíznych staníc a filmotéky s vyše 11-tisíc filmami a 40-tisíc hodinami televíznych seriálov vlastní koncern 75-ročného podnikateľa i práva na prenosy pretekov formuly 1, ako aj na futbalové zápasy nemeckej Bundesligy.
Vzhľadom na to, že väčšina klubov prvej i druhej Bundesligy je odkázaná na finančné zdroje z prenosov zápasov - ročne za ne inkasujú 375 miliónov eur - môže mať pád Lea Kircha značný vplyv na ich ďalší osud. Na predbežné financovanie by si museli vziať úvery. Pritom žiadajú, aby nemecká vláda za ne prevzala záruku.
Generálny tajomník vládnucej SPD Franz Müntefering síce vyhlásil, že keď ide o futbal, treba podniknúť všetko na jeho záchranu, ale štátne záruky by mali byť posledným riešením. Brémsky senátor školstva a bývalý manažér klubu Werder Bremen Willi Lemke, naopak, navrhol, aby bohatšie kluby Bundesligy poskytli prostriedky chudobnejším zo svojich príjmov z Champions League. Okrem toho by sa podľa jeho slov mohli platy futbalistov znížiť o 20-30 percent: „Keď sa hovorí o znižovaní platov pre stavebných robotníkov koncernu Holzmann, ktorý v týchto dňoch takisto ohlásil úpadok, malo by to platiť aj pre futbalových milionárov,“ vyhlásil Lemke, „v žiadnom prípade sa na ich financovanie nesmú použiť peniaze daňových poplatníkov. To by nikto z obyvateľov nechápal.“ Aj kandidát opozičnej CDU/CSU na úrad kancelára Edmund Stoiber, ktorý sa sám považuje za vášnivého futbalového fanúšika, odmietol financovanie bundesligových profesionálov zo štátnej pokladnice.
Všetko teda nasvedčuje, že zlaté časy nemeckých futbalových klubov so stále vyššími príjmami z predaja práv na televízne prenosy sa skončili.
VLADIMÍR MÜLLER