„Znamená to náhle otočenie postupného poklesu, ktorý bol badateľný v minulých mesiacoch,“ povedal analytik UniBanky Viliam Pätoprstý.
Za relatívne vysokým rastom sa skrýva najmä zvýšená ťažba surovín, ktorá má sezónny charakter a jej rast zároveň odráža aj slabšie hodnoty v rovnakom období vlaňajška. Významne narástli aj silné exportné odvetvia, najmä textilná a odevná výroba a náročnejšia produkcia elektrických a optických zariadení.
Znaky oživenia sú aj vo výrobe kovov. Nová colná politika pri vývoze ocele do zámoria by sa podľa Pätoprstého nemala - aspoň priamo - dotknúť košických hút. Preto možno pri zachovaní dopytu na trhoch Európskej únie očakávať rast tohto odvetvia aj v ďalších mesiacoch.
Ako dodáva analytik Ľudovej banky Mário Blaščák, pod úrovňou minulého roku zostala produkcia dopravných prostriedkov, ktorá klesá už štvrtý mesiac za sebou.
Ďalší vývoj vidia analytici pomerne optimisticky. Róbert Prega z Tatra banky pripomína, že index priemyselnej produkcie vykazuje relatívne značné kolísanie. Preto môže nastať prechodné zníženie tempa rasu. „Naše očakávania do budúcnosti sú však vo všeobecnosti aj naďalej pozitívne,“ povedal.
Prepadu domácej priemyselnej produkcie do záporných čísel sa zrejme v najbližšom období nemusíme obávať ani podľa analytika spoločnosti Slávia Capital Pavla Ondrisku. Naznačuje to pozvoľné oživovanie ekonomík únie, kam smeruje väčšina slovenského exportu, ako i pozitívny obrat v očakávaniach samotných firiem.
Podľa Blaščáka bude miera rastu rôznych odvetví závisieť od vývoja globálnej ekonomiky, ale v druhej polovici roka očakáva vďaka oživeniu svetového hospodárstva výraznú akceleráciu.
TOMÁŠ KURTANSKÝ