keď po žiadosti Transpetrolu povolil dovtedy pozastavený prevod akcií, mu nebol známy ani dátum prevodu, ani cena, za ktorú budú akcie prevedené.
Po uskutočnení obchodu už podľa Haracha nebolo v kompetencii ministerstva vstupovať do obchodovania na burze. Minister zdôraznil, že komisia rezortu pri kontrole komisionárskej zmluvy medzi Transpetrolom a Slovenskou sporiteľňou, na základe ktorej sa akcie previedli, nezistila vážne porušenie vnútorných predpisov Transpetrolu.
Kritici prevodu akcií však upozorňujú na jeho netransparentnosť. Akcie totiž Transpetrol predal na burze v poslednej minuloročnej obchodovacej hodine. Vyše pätinový balík si rozdelili finančné skupiny J&T, Istrokapitál a Penta.
„Transpetrol na predaji akcií VSŽ neprerobil. Výnos z predaja na jednu akciu totiž predstavuje až 330 korún, z čoho na vyplatenú dividendu pripadá 170 korún, a cena akcie je 160 korún,“ povedal Harach. Čistý zisk z predaja akcií bez nákladových úrokov predstavoval 250 miliónov korún, čo je podľa neho viac, ako ponúkal U. S. Steel alebo iné spoločnosti.
Pred povolením prevodu Harach transakciu údajne konzultoval so šéfom Úradu pre finančný trh, ktorý k predaju akcií cez burzu nemal žiadne pripomienky. V tom čase však už každému bolo známe, že cena akcií VSŽ na burze prudko klesá.
Tajomné sú aj ďalšie ministrove konzultácie. Ešte prednedávnom Harach tvrdil: „S vicepremiérom pre ekonomiku konzultujeme všetky závažné otázky. Tak sa stalo napríklad počas a po rokovaní vlády k otázke predaja akcií VSŽ. Ivan Mikloš mi k zámeru predať akcie cez verejný kapitálový trh netlmočil žiadne kritické pripomienky.“ O niekoľko dní citovali médiá Mikloša: „Nie, nehovoril (som s Harachom). Nevedel som, že sa akcie práve predávajú, dozvedel som sa to až z médií.“
(tv, sita)