Situácia v rezerváciách, v ktorých zákon o ochrane prírody a krajiny zakazuje akékoľvek zásahy do lesných porastov, je podľa ochranárov alarmujúca. Ako uviedol náčelník združenia VLK Tatry Erik Baláž, v tatranských lesoch majú podľa plánu vyťažiť v rokoch 1997 až 2006 až 250-tisíc metrov kubických dreva. Za štyri roky však skutočná ťažba vrátane porastov poškodených kalamitou predstavovala viac ako 400-tisíc metrov kubických. Ochranári zaznamenali zásahy aj v prírodných a národných prírodných rezerváciách, v ktorých platí najvyšší, piaty stupeň ochrany.
Ako zdôraznil náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraj Lukáč, ťažba v rezerváciách sa netýka len poškodených porastov, ale aj zdravých stromov. Ochranári majú dokumentované výruby aj 300-ročných zdravých jedlí. „Nezáleží na tom, či ide o súkromné, alebo štátne lesy. Tak či tak prichádzame o obrovské hodnoty, vzniknuté škody sú nevyčísliteľné.“
Lukáč považuje za nemiestny žart, že Štátne lesy TANAP-u požiadali Krajský úrad v Prešove o súhlas na ďalšiu ťažbu a orgán štátnej moci im aj vyhovel. „V praxi to znamená, že namiesto plánovaných 250-tisíc metrov kubických vyťažia za desať rokov v lesnom hospodárskom celku Vysoké Tatry až 700-tisíc metrov kubických,“ dodal Lukáč.
Podobný „unikátny spôsob hospodárenia“ ako v TANAP-e zaznamenali ochranári aj v Národnom parku Poloniny. „V pásme hygienickej ochrany vodárenskej nádrže Starina prekategorizoval Krajský úrad v Prešove lesy osobitného určenia na lesy hospodárske. Plánovaná ťažba predstavuje viac ako 106-tisíc metrov kubických, z toho vyše 20-tisíc metrov kubických vyťažia najdrastickejším, holorubným spôsobom,“ konštatoval Lukáč.
V máji tohto roku bude v Národnom parku Poloniny kontrola plnenia podmienok udelenia diplomu Rady Európy. „Požiadali sme príslušné orgány v Bruseli, aby preskúmali možnosť odobrania diplomu, ktorý národnému parku udelili podmienečne na päť rokov. Podľa nášho názoru drevárska lobby aj tam hrubo porušuje medzinárodne platné kritériá na ochranu prírody,“ dodal Lukáč.
MIKULÁŠ JESENSKÝ