BRATISLAVA – Zákaz vzájomných dovozov hovädziny medzi Slovenskom a Českom postihne zrejme viac Slovensko. Ivan Oravec, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, je o tom presvedčený. Dosah to podľa neho bude mať len na časť výrobcov.
„V poľnohospodárskom družstve Špačince museli v dôsledku zákazu hneď zastaviť vývoz šesťdesiatich kusov dobytka do Čiech. Niektoré naše podniky majú uzavreté dohody o vývoze hovädzieho do Čiech na mesiace dopredu. Postihne to napríklad Tauris,“ hovorí Oravec.
So zákazom dovozu slovenskej hovädziny, výrobkov a dobytka prišli v stredu Česi. „Dôvod je čisto veterinárny,“ zdôvodnil to tlačový tajomník českého ministerstva poľnohospodárstva Hugo Roldán. „Slovensko má už deväť prípadov BSE, čím sa dostalo na úroveň krajín Európskej únie, pritom pre všetky krajiny únie, s výnimkou Švédska, máme zákaz dovozu hovädzieho. Bol nutný postoj aj voči Slovensku.“
Naši veterinári sa obhajujú stopercentnou, výnimočne poctivou testovanosťou mäsa, čím sa iné východoeurópske štáty nemôžu pochváliť. Českej strane preto oplatili jej krok recipročným zákazom dovozu hovädziny. Platí odvčera. „Ak niekto obmedzí náš export, je úplne správne sa brániť,“ hovorí Oravec
V zákulisí sa však šušká, že česká argumentácia s chorobou šialenstvo kráv je len zásterkou. Skutočné dôvody sú vraj čiste ekonomické.
V Čechách sa práve skončili dotácie na vývoz vlastného hovädzieho. Česi dotácie využívali na vývoz do zahraničia a pre vlastnú potrebu dovážali lacné slovenské mäso. Podľa Oravca sa náš export do Čiech za obdobie českých dotácií zdesaťnásobil.
Ekonomické pozadie situácie zvýraznil aj minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš, keď predvčerom pre ČTK vyhlásil, že „česká strana chce v skutočnosti zamedziť zneužívanie štátnych dotácií na podporu exportu mäsa“ a nevylúčil ani reexport slovenského mäsa z Čiech. Roldán z českého ministerstva na to reagoval: „Nie je to pravdepodobné.“
TÁŇA RUNDESOVÁ