Brusel 5. apríla (TASR) - Konvent o budúcnosti Európskej únie sa po piatich týždňoch činnosti neteší dobrému imidžu v očiach verejnosti, ktorá sa má prostredníctvom neho tiež zapojiť do formovania budúcej podoby Európy.
Priznáva to aj podpredseda vyše stočlenného zhromaždenia Jean-Luc Dehaene, ktorý však verí, že postupom času Konvent počiatočné problémy s priazňou ľudí prekoná.
Podľa bývalého belgického premiéra existuje viacero dôvodov nedobrého imidžu fóra, ktoré bude rok pripravovať podklady pre budúcu reformu EÚ. "Jedným z dôvodov je skutočnosť, že sme ešte nezačali debatovať o konkrétnych návrhoch. Príliš veľa diskusií bolo tiež okolo vnútorných záležitostí, ako napríklad rokovacieho poriadku," povedal Dehaene týždenníku European Voice.
Ďalším dôvodom môže podľa neho byť vnímanie predsedu Konventu Valéryho Giscarda dďEstaing očami verejnosti. Giscarda jeden nemenovaný predstaviteľ EÚ označil za "predvčerajšieho človeka" a viacerí kritizovali jeho arogantný a autokratický štýl. K jeho popularite tiež neprispeli správy o prehnaných platových a bytových požiadavkách.
Dehaene však svojho šéfa obhajuje: "Ľudia by nemali dovoliť, aby predsudky zatienili jeho nespochybniteľné schopnosti a skúsenosti. Je to správny človek na čele Konventu a mal by dostať šancu (dokázať to)."
Vyjadril presvedčenie, že akonáhle začne Konvent produkovať konkrétne texty a návrhy, získa dôveru verejnosti. Aby sa to podarilo, vyzval Dehaene zástupcov občianskej spoločnosti, odborov, podnikateľov a mimovládnych organizácií, aby zvyšovali povedomie verejnosti o Konvente v členských štátoch.
Dehaene verí, že Konvent počas roka činnosti dospeje k návrhu ústavnej zmluvy pre EÚ. Chcel by tiež, aby pri rozhodovaní v únii bolo zrušené právo národného veta a aby únia hrala efektívnejšiu úlohu na svetovej politickej scéne.
Konvent o budúcnosti EÚ vznikol na základe rozhodnutia summitu v Laekene v decembri 2001. Pracovať začal 28. februára. Jeho úlohou je pripraviť podklady pre medzivládnu konferenciu, ktorá má v roku 2004 rozhodnúť o nových reformách únie. Členmi Konventu sú aj zástupcovia kandidátskych krajín, za Slovensko štátny tajomník MZV Ján Figeľ a poslanci Irena Belohorská a Pavol Hamžík.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh