BRATISLAVA – Ministerstvo hospodárstva sa postavilo na stranu ľudí a nebude podporovať reguláciu maloobchodného predaja v nedeľu a cez sviatky. Vyhlásil to minister Ľubomír Harach, odvolávajúc sa na výsledky prieskumu verejnej mienky.
Z prieskumu vyplynulo, že obmedzením otváracích dní v hypermarketoch by trpeli najmä pracovne vyťažení ľudia, ktorí nakupujú vo voľných dňoch. Okrem toho prieskum ukázal, že obyvatelia koncentrujú svoje nákupy od piatka do pondelka.
Tí, ktorí sa rozhodnú pre víkendový nákup, dávajú prednosť sobote (45,3 percenta). Až 37,2 percenta víkendových nakupujúcich zavíta do obchodu v piatok večer. Pre nedeľu sa rozhodne vyše štvrtiny pracovne vyťažených nakupujúcich. Harach sa vo svojom stanovisku opiera najmä o fakt, že 82,2 percenta respondentov hovorí, že im nedeľný predaj neprekáža.
Nedeľný predaj sa však na druhej strane nestretol s obľubou zamestnancov predajní, z ktorých vyše polovica podporuje zákaz predaja a iba 28 percent ho schvaľuje. Prieskum poukázal aj na to, že títo zamestnanci prácou vo sviatok nezarobia v porovnaní s ostatnými pracovnými dňami výrazne viac.
Harach v tejto súvislosti poukázal na ďalší dôležitý aspekt nakupovania v spomínaných dňoch. Podľa neho by sa v prípade regulovania predajov zhoršil celkový komfort pre občanov pri nakupovaní, pretože by tak vypadol jeden z voľných dní na nakupovanie a táto aktivita by sa sústredila najmä na piatok, sobotu a pondelok.
Znamenalo by to preplnenejšie samoobsluhy a hypermarkety, čo rezort hospodárstva rozhodne nepodporuje. Minister však zdôraznil, že je otvorený iniciatíve zameranej na zvýšenie komfortu nakupovania.
Ministerstvo bude o svojom rozhodnutí i záveroch prieskumu informovať biskupskú konferenciu, ktorá návrh na obmedzenie nedeľných predajov iniciovala.
(tv, tasr)