Na úrade práce je osemtisíc navrátilcov

Úrady práce evidujú vyše tristotisíc ľudí, len časť z nich však priznala, že pracovala v zahraničí. Za hranicami môže pracovať podobný počet Slovákov ako vlani. Vonku tak stále môže zarábať až desatina našej pracujúcej populácie.

(Zdroj: ILUSTRAČNE - SITA/AP)

BRATISLAVA. Do Veľkej Británie odišlo pracovať zo Slovenska v rokoch 2006, 2007 či 2008 ročne vyše 20­tisíc ľudí. Vlani však prišlo k zmene. „Výrazný pokles nastal vlani v štvrtom kvartáli, keď sa v Británii zaregistrovalo 2860 pracovníkov zo Slovenska. Slovensko tak po šiestich kvartáloch stratilo pozíciu krajiny, ktorá posiela najviac migrantov z nových členských krajín v pomere k populácii," povedal sociológ SAV Miloslav Bahna.

Koľkí sa vrátili, nevieme

Vlani na jeseň zahraničné úrady odhadovali, že z Veľkej Británie odíde pre krízu a posilňovanie mien krajín strednej Európy asi tretina z migrantov, ktorí v tom čase pracovali v Británii. Evidenciu o odchodoch však na rozdiel od príchodov nevedú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Za tento rok sú o počte nových registrácií z Británie zatiaľ len čísla za prvý kvartál. Naznačujú výrazný pokles slovenských občanov," povedal Bahna.
Za prvé tri mesiace sa v Británii zaregistrovalo 1820 nových pracovníkov zo Slovenska. Pred rokom ich bolo trikrát viac.

V Írsku je prvých osem mesiacov tohto roka pokles novoprichádzajúcich Slovákov podobný.

Slovákom sa v cudzine páči

Vlani sa odhadovalo, že si v zahraničí zarába asi desatina pracujúcej populácie, teda vyše 200­tisíc ľudí. Británia bola po Česku a Maďarsku pre Slovákov najlákavejšou krajinou na prácu.

Záujemca, ktorý príde na úrad práce, nie je povinný uviesť, kde naposledy pracoval, ani to, či pracoval v zahraničí. Mnohí uchádzači sa k práci za hranicami nechcú priznať, pretože pracovali načierno.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si však Slováci v cudzine dostatočne dlho platili odvody na získanie dávky v nezamestnanosti zo zahraničia, aj doma musia byť evidovaní na úrade. Od januára do augusta prišlo na úrad práce každý mesiac približne tisíc ľudí, ktorí povedali, že pracovali v cudzine, v auguste už iba necelých šesťsto.

Medzi nezamestnanými bolo v auguste 8633 navrátilcov. Takmer polovicu z nich tvorili tí, čo stratili prácu v Česku.

Oproti 30­tisícom ľudí, ktorí celkovo na slovenské úrady práce prichádzali každý mesiac, až sa ich počet v auguste vyšplhal na 355­tisíc, vyzerajú počty navrátilcov v štatistike pozitívne.
Otázne však je, aké percento z tých, čo skutočne z cudziny prišli, navštívili aj úrad práce a priznali sa k práci za hranicami.

Česko sa stabilizovalo

V Česku pracovalo podľa údajov tamojšieho ministerstva práce v auguste vyše 96­tisíc Slovákov. „Je to asi 93 percent z úrovne z augusta pred rokom," povedal Bahna.

SkryťVypnúť reklamu

K číslu 96­tisíc treba ešte pripočítať ľudí, ktorí pracujú na živnosť. Tých bolo v prvom kvartáli tohto roka podľa Štatistického úradu asi 17­tisíc. „Konzervatívny odhad by mohol byť, že v Česku aktuálne pracuje vyše 113­tisíc ľudí zo Slovenska," povedal Bahna. „Po poklese v novembri až januári sa od februára ich počet stabilizoval," dodáva.

Podľa Bahnu Štatistický úrad zachytáva, pre metodiku, ktorú používa, menej ako 50 percent reálneho stavu Slovákov pracujúcich v Česku. Ak by sme predpokladali, že rovnaký pomer zachytávajú čísla úradu aj v iných krajinách a pre druhý kvartál tohto roka Štatistický úrad uvádza 124,6 tisíc ľudí pracujúcich vonku, mohla by sa realita pohybovať niekde na úrovni dvojnásobku.

„To by znamenalo, že v zahraničí stále pracuje vyše 10 percent z pracujúcich občanov Slovenska," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Treba živiť rodinu

Sociológ vysvetľuje, že medzi pracujúcimi vonku sa zvýšil podiel mužov a vzrástol aj priemerný vek. Vrátili sa podľa Bahnu v prvom rade ľudia, ktorí v zahraničí pracovali v dočasných pracovných pozíciách či brigádnicky.

„Menej sa vracali muži v pozícii živiteľov rodín, ktorých podiel medzi pracujúcimi v zahraničí sa zvýšil aj v Českej republike aj v Británii. Je to pochopiteľné, pretože ľudia, ktorí príjmom v zahraničí zaopatrujú rodinu sú silnejšie motivovaní aby si prácu udržali a častejšie aj pracujú v trvalých pracovných pozíciách."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 335
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 872
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 193
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 531
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 514
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 723
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 583
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu