„Správna rada Sociálnej poisťovne navrhla dve alternatívy. Prvá vychádza zo súčasného právneho stavu a uvažuje o valorizácii 5 až 8 percent, druhá už ráta s novým zákonom, ktorým by sa zvýšili dôchodky o 7,3 percenta,“ vysvetlila SME hovorkyňa Sociálnej poisťovne Andrea Kadnárová.
Ktorá alternatíva sa nakoniec vyberie závisí od toho, či poslanci prerokujú a schvália zákon o sociálnom poistení. „Podľa zákona by sa dôchodky zvýšili o 7,3 percenta, pretože taký sa predpokladá rast životných nákladov,“ doplnila Kadnárová.
Ak by o valorizácii dôchodkov mali rozhodnúť poslanci, počíta Sociálna poisťovňa s nárastom o 5 až 8 percent, parlament však môže odhlasovať čokoľvek. Kadnárová preto upozornila na napätosť rozpočtu poisťovne. „Zvýšenie o jedno percento sa každý mesiac prejaví rastom nákladov o 65 miliónov. Ak by sa dodržali limity pre jednotlivé poistné fondy a zvýšenie dôchodkov by sa schválilo ako zvyčajne od júla, dokázala by Sociálna poisťovňa pokryť zvýšenie o dve až tri percentá z vlastných zdrojov,“ tvrdí hovorkyňa poisťovne. Zvyšok by musel nájsť štát, ktorý je zodpovedný za solventnosť poisťovne.
Zvyšovanie dôchodkov bude z roka na rok prehlbovať mínusové hospodárenie, až dokým sa nezačne uplatňovať reforma dôchodkového poistenia. „Musíme predpokladať, že klesne nezamestnanosť a že posun prinesie aj druhý pilier. Až potom môže deficit prestať rásť,“ povedal generálny riaditeľ sekcie sociálneho poistenia ministerstva práce Michal Szabo. Prvky, ktoré zrazia deficity, sú podľa neho obsiahnuté už v prerokúvanom zákone o sociálnom poistení. Ide napríklad o zvyšovanie veku odchodu do dôchodku. „Neskôr treba počítať prípadne aj s ďalším predlžovaním dôchodkového veku alebo so zavedením pružného veku odchodu do dôchodku,“ dodal Szabo.
Súčasne varoval pred neuváženým použitím peňazí, ktoré na dôchodkovú reformu vyčlení vláda. „Sú to peniaze určené na dôchodkovú reformu. Ak by sa z nich financovali súčasné deficity, tak by sa len prejedli,“ zdôraznil.
JURAJ JAVORSKÝ