Firmy očakávajú, že na budúci rok nominálne mzdy trochu stúpnu. Rast platov, ktorý spoločnosti očakávali minulý rok, sa však do skutočne vyplatených miezd napokon
celkom nepremietol.
BRATISLAVA. Keď vlani približne v takomto čase na jeseň spoločnosť Hay Group prezentovala výsledky svojho platového prieskumu, krízu na Slovensku už bolo cítiť. Mnohé spoločnosti však dúfali, že sa ich dotkne len čiastočne.
Tento rok sú už očakávania firiem podstatne pesimistickejšie.
Realita bola oproti očakávaniam ešte horšia Prieskum odmeňovania robí spoločnosť Hay Group, ktorá sa venuje poradenstvu v oblasti ľudských zdrojov trinásť rokov. Počet firiem, ktoré sú zvedavé na vývoj platov na trhu a zapájajú sa do prieskumu pridaním vlastných údajov, postupne narástol na 393. Firiem zaujímajúcich sa o výsledky prieskumu, je tento rok o 80 viac ako vlani.
Tento rok sa firmy dozvedeli, že ich pre krízu čakajú najnižšie nárasty platov za posledných desať rokov.
Vlani v novembri predstavitelia firiem očakávali, že celkovo nominálne platy stúpnu o 5,4 percenta.
V sledovanom období, teda od mája minulého roka do mája tohto roka, však nakoniec stúpli platy v priemere len o 4 percentá.
„Očakávania na ďalšie obdobie, teda od mája tohto roka až do mája 2010, sú takmer o polovicu nižšie ako tohtoročný reálny nárast a podľa odpovedí spoločností dosiahnu v priemere 2,2 percenta," povedala Zoja Hollá z Hay Group.
Vysvetľuje, že spoločnosti sú opatrné a mnohé z nich ohlásili zmrazovanie platov. Môže sa však stať, že k nemu pristúpia selektívne iba pri určitých kategóriách zamestnancov, alebo z neho vylúčia kľúčových ľudí či zohľadnia skutočnosť, že časti zamestnancov už rast platov zastavili minulý rok.
Centrá zdieľaných služieb pokles príliš nezasiahol Čo vyšlo v prieskume očakávaný rast platov do mája: 2,2 percenta očakávaný rast platov v novembri 2008: 5,4 percenta oproti nárastu v priemere o 4 percentá od mája 2008 do mája 2009. 55 percent firiem pritom pristúpilo k nulovým nárastom aspoň v niektorých kategóriách zamestnancov, priemerné percento bonusov tvorí 17 percent z ročnej základnej mzdy. Zdroj: Hay Group
Čísla predpokladaných nárastov platov na rok 2010 sú od spustenia prieskumu na Slovensku najmenej optimistické od roku 1999.
Pred desiatimi rokmi platy zamestnancov rástli o 12 percent. Postupne nárasty klesli až o polovicu. Podľa Hollej však porovnávať len rast nominálnych platov nie je vhodné. Každý rok sa totiž mení aj inflácia. Jej výška je v súčasnosti tiež na historickom minime, a nominálne platy spred desiatich rokov sa teda nedajú porovnávať s tými súčasnými.
Pri porovnávaní podľa kategórie zamestnancov sa najvyšší rast na budúci rok očakáva v kategórii špecialistov.
Pri členení podľa sektorov majú najrýchlejšie rásť platy v centrách zdieľaných služieb, kam patria firmy ako Lenovo, IBM či Accenture a sektor rýchloobrátkového tovaru, do ktorého patria firmy ako napríklad Heineken či Coca Cola.
„Centrá zdieľaných služieb neboli poklesom dopytu natoľko zasiahnuté, keďže robia back office podporu pre sesterské a materské firmy, teda interných klientov. Preto majú stále vysoký očakávaný rast," vraví Hollá.
Istota na výplate je nižšia Viac ako polovica firiem vlani zmrazila platy aspoň niektorým zamestnancom. Ďalšie presunuli časť výplat do pohyblivých zložiek a odmien.
Pomer základnej a pohyblivej zložky z roka na rok pomaly rastie v prospech pohyblivej zložky, ktorú firmy vyplácajú ako bonusy po splnení stanovených cieľov.V priemere u nás firmy vyplácajú bonusy vo výške 17 percent z ročnej základnej mzdy.
V porovnaní s okolitými krajinami máme už teraz na Slovensku percento pohyblivej zložky z platu najvyššie. „Nehovorila by som o veľkých zmenách v rámci jednotlivých sektorov, skôr o rozdieloch medzi jednotlivými sektormi," povedala Hollá.
Celoslovenský priemer v pomere pohyblivej zložky prekračuje najviac finančný sektor, ktorý vypláca v pohyblivej zložke až pätinu mzdy. Nadpriemerné sektory v tejto oblasti sú aj sektor obchodných reťazcov či IT sektor.
Hľadanie špecialistu je kratšie o mesiac
Tento rok trvá nábor nového zamestnanca, od vypísania pozície až po podpísanie pracovnej zmluvy, sedem týždňov. Oproti minulému roku sa skrátil takmer o mesiac.
BRATISLAVA. Keď vlani firma hľadala nového zamestnanca, musela siahnuť hlbšie do vrecka ako konkurencia a skúseného zamestnanca preplatiť. Alebo musela čakať, kým sa objaví na trhu človek vhodný na danú pozíciu a peniaze, ktoré do jeho prípravy na prácu investovala, neboli vyššie ako tie, ktoré jej zarobí, kým pôjde ďalej.
Celý nábor, od vypísania novej pozície až do chvíle, keď zamestnanec začal vo firme pracovať, trval minulý rok pri sedempercentnej nezamestnanosti v kategórii špecialistov viac ako desať týždňov.
V súčasnosti je nezamestnanosť viac ako 12percentná a obdobie náboru sa v priemere skrátilo na sedem týždňov.
Za jediný rok sa „vďaka" prepúšťaniu inde a zníženiu počtu novoprijatých ľudí skrátilo takmer o mesiac.
„Najviac poklesla dĺžka náboru špecialistov v sektore logistiky. Skrátil sa tiež čas, ktorý potrebujú na hľadanie nových ľudí firmy z oblasti rýchloobratkového tovaru," povedala Zoja Hollá z Hay Group.
„Najmenej sa skrátila dĺžka hľadania v sektore IT-telekom. Ten mal už historicky problém s nedostatkom vhodných kandidátov, pre ktorých bol často trh okolitých krajín lákavou alternatívou zamestnania," dodala.