Bratislava 3. apríla (TASR) - Napriek stovkám príspevkov, ktoré za niekoľko rokov prišli do literárnej súťaže EuroTel poviedka, chýbajú medzi nimi podľa organizátora Kaliho Bagalu humorné príbehy s vážnym podtónom.
Vydavateľ knižiek Milana Lasicu a Júliusa Satinského by si nejakú novú "humoristickú veselú poviedku s veľmi vážnym ponorom do hlbinnej psychiky človeka" prečítal rád. Podľa jeho slov však nie každý autor dokáže písať s humorným nadhľadom a dosiahnuť v tomto nejakú zručnosť. "Je ťažké napísať prirodzeným štýlom humoristickú vec," povedal vydavateľ Bagala s tým, že isté náznaky podobného štýlu už vraj existujú.
Väčšina príbehov je však veľmi vážnych, ale všeobecný trend sa odpozorovať nedá. Autori poviedok vyjadrujú svoj spôsob nazerania na svet a hľadajú vlastný štýl. Vedia, že napodobňovaním niekoho iného by nič nezískali. Tí, čo tak robia, sú poväčšine neúspešní. V súťaži je totiž cenená originalita. Niekto by za ňu mohol považovať aj gramatické chyby, ale v poviedkach sú vraj bežné. "Aj veľmi dobrí spisovatelia píšu s gramatickými chybami, to nie je problém," vyhlásil. Písanie s chybami podľa neho nesvedčí o tom, že autor nie je talentovaný. Niekto si na tom zakladá, aby vedel správne gramatiku, a niekomu je to jedno, lebo sa spolieha na to, že to vždy niekto opraví, poznamenal s úsmevom organizátor súťaže. Budúcim slovenským literátom však odkazuje, aby viac čítali. "Nie je dôležité len písať, ale aj prečítať si, kam dospela literárna tvorba u iných autorov, a tým pádom svoje túžby vyjadrovať v konfrontácii s tým, čo si človek načítal," dodal Kali Bagala.
*rh na