BRATISLAVA – Jednou z najčastejšie sa vyskytujúcich chorôb vôbec a najčastejšie sa vyskytujúcou duševnou chorobou je depresia. Na Slovensku stúpol počet pacientov s afektívnymi poruchami – prevažne ide o depresie – z približne 29-tisíc v roku 1995 na 51-tisíc v roku 1999.
Z ľudí, ktorí ochorejú na depresiu, sa u 50 percent porucha prejaví jednou epizódou, u 20 percent sa epizódy opakujú a až u 30 percent dochádza k chronickému priebehu, povedal včera primár Nemocnice s poliklinikou v Trenčíne Jozef Hašto. Poukázal na to, že neliečená depresia zhoršuje priebeh telesného ochorenia. Preto si depresia vyžaduje rovnakú pozornosť ako telesné ochorenie.
Podľa Hašta je veľa ľudí s depresiou nesprávne diagnostikovaných a liečených. Dôvodom je fakt, že lekári – nie psychiatri – nepovažujú depresie za skutočné ochorenia. Na Slovensku je nedostatok psychiatrických ambulancií, čo znižuje šance pre depresívnych, aby boli ich problémy správne diagnostikované a liečené.
Podľa Hašta sa depresia prejavuje stratou nálady, schopnosti prežívať radosť, stratou energie, chuti do jedla a podobne. Často môžu byť v popredí aj telesné problémy – bolesti lokalizované do hlavy, krku, šije, hrude, brucha, prstov, nôh a podobne. Depresie sú spojené so zmenami nervových a často aj endokrinných regulácií, povedal primár. Rizikovými faktormi sú vrodená dispozícia, psychosociálne stresy, ale aj určité osobnostné vlastnosti, napríklad nadmerný zmysel pre zodpovednosť. (tasr)