Predseda regionálneho parlamentu anglického regiónu Essex Lord Hanningfield, ktorý je zároveň členom Výboru pre regióny EÚ, bol na Slovensku v marci. Pre nás je najvýznamnejšia jeho funkcia predsedu skupiny pre kandidátske krajiny. Jej hlavnou úlohou je monitorovať vývoj regionálnej politiky v kandidátskych štátoch. Skupina sa aktívne zúčastňuje na vypracovávaní hodnotiacej správy Európskej komisie. Lord Hannigfield poskytol vtedy SME exkluzívny rozhovor.
Čo je cieľom skupiny?
„Monitorovať prístupové rokovania kandidátskych krajín. Do Bratislavy najbližšie pricestujem 18. mája na konferenciu o slovenských regiónoch v procese rozširovania EÚ. Naším záujmom je, aby verejná správa bola decentralizovaná, aby moc patrila regiónom.“
Vo verejnej správe ale Slovensko za susednými štátmi zaostáva.
„Slovenskí politici ma ubezpečovali, že v priebehu najbližšieho mesiaca by malo prísť rozhodnutie vo veci reformy verejnej správy. Májovú konferenciu preto považujem za vhodný čas, pretože práve vtedy by sa mala reforma verejnej správy v slovenskom parlamente schváliť. Zdá sa, že stále existujú oblasti, kde treba veci doladiť. Ide o veľkosť regiónov, ich počet či hranice.“
Čo sa môže stať, ak parlament reformu verejnej správy neschváli?
„Jednoducho ju schváliť musí, pretože v opačnom prípade by sa eurointegračný proces spomalil. Cesta je dlhá. Ak sa potrebná legislatíva neschváli, môžete sa dostať na úroveň napríklad Bulharska.“
Koľko času Slovensku zostáva?
„Práve tento rok je veľmi dôležitý. Možno nie hneď máj, ale najneskôr v lete, pretože na jeseň prídu voľby do samospráv.“
Ako vnímate fakt, že niektorí slovenskí politici sa pridŕžajú etnického princípu?
„Únia odmieta rozdeľovanie regiónov podľa etnického princípu. Rovnako začína byť podozrivé, keď sa pre menšinu vytvorí jeden osobitný región. Druhou otázkou je, ako s menšinami zaobchádzate. Súčasná únia nebude chcieť regióny, ktoré by boli založené na etnických princípoch.“
JURAJ TOMAGA