Ešte koncom minulého roku sa predpokladalo, že po novom budú študenti záverečných ročníkov stredných škôl maturovať už v školskom roku 2003/2004, teda v nasledujúcom školskom roku. Ministerstvo školstva sa však už definitívne rozhodlo, že nová maturita sa odloží o ďalší rok.
„My sme boli pripravení, maturita sa mohla spustiť už v nasledujúcom školskom roku. Ministerstvo však rozhodlo inak,“ povedal pre SME námestník riaditeľa Štátneho pedagogického ústavu Pavol Černek.
Študenti, ktorých sa nové maturity mali dotknúť, si teraz hromadne oddýchli. Mnohým z nich totiž behal pred novou skúškou doslova mráz po chrbte, pretože nevedeli, čo od nej čakať a nechceli byť práve oni pokusnými králikmi.
„Trochu chápem ich obavy, pretože nová skúška bude náročnejšia ako terajšia,“ hovorí P. Černek. „Teraz témy maturitnej skúšky pripravuje samotná škola a učitelia viac-menej pripravujú svojich žiakov na to, čo sa bude skúšať. Navyše, mnohí učitelia presne nedodržiavajú učebné osnovy, vypúšťajú aj 30 percent učiva. Každý učiteľ pritom môže klásť dôraz na niečo iné a to na maturite skúšať. Po novom však bude maturitné testy vypracúvať Štátny pedagogický ústav na základe kompletných učebných osnov – a tých 30 percent môže žiakom chýbať.“
Riaditeľ ŠPÚ však dodáva, že hoci bude nová maturitná skúška ťažšia, bude objektívnejšia. Vysoké školy by ju už mali akceptovať ako hodnoverný doklad o vedomostiach študenta a upustiť od prijímacích pohovorov.
Pilotné testovanie slovenského jazyka prebieha už tretí rok a hoci mnohé otázniky okolo už mali byť jasné, nie sú.
„Učitelia slovenského jazyka sa nevedia zhodnúť, či im takáto koncepcia testov vyhovuje, alebo nie. Je to tak pol na pol. My však potrebujeme mať aspoň 70-percentnú istotu, že testy spĺňajú ich predstavu. Aj preto sme radi, že sa nová maturita o rok odložila – teraz môžeme vyskúšať nové testy, na inom princípe. Žiaci už nebudú krúžkovať správne odpovede, budú viac tvoriť, dopĺňať, premýšľať,“ vysvetľuje Černek.
Vo vlaňajšom testovaní ťažší test zo slovenského jazyka rozoslali na 170 gymnázií a písalo ho 14 144 žiakov. Boli úspešní na 63,2 percenta.
Ľahšiu formu testu absolvovalo 15 828 žiakov na 220 stredných odborných školách, stredných odborných učilištiach a gymnáziách s vyučovacím jazykom maďarským. Títo žiaci uspeli na 55,3 percenta.
(sr)