Izraelské tanky stoja od piatku doslova pred dverami palestínskeho vodcu Jásira Arafata v Ramalláhu, vojaci obsadili väčšinu mesta. Palestínsky vodca je uväznený na prvom poschodí dvojposchodovej budovy, prízemie kontrolujú izraelskí vojaci. Odrezali ho od vody, elektriny i telefonického spojenia, jediným spojením s okolitým svetom je mobilný telefón - vraj aby sa nemohol spojiť s ozbrojenými zložkami Fatahu.
Celý víkend prichádzali správy o bojoch v tomto palestínskom meste, ktoré v nedeľu poobede izraelská armáda vyhlásila za uzavretú vojenskú zónu. Odísť museli aj všetci zahraniční štátni príslušníci a novinári. Palestínčania sa obávali, že Izrael chystá rozhodujúci úder a Arafat má byť odstavený od moci či zabitý. Situácia sa vyostrila v sobotu večer, keď izraelská armáda informovala Arafatových poradcov, že do hodiny zaútočí. Nad mestom lietal vojenský vrtuľník a šíril strach - zásah dostala budova v blízkosti Arafatovej kancelárie. K žiadnemu masívnemu útoku napokon nedošlo. V nedeľu ráno sa opäť strieľalo.
Niekoľko viet, ktoré sa z Arafatovho väzenia dostali do médií, však hýbe palestínskou verejnou mienkou. Novinárom povedal, že sa „obáva viac o svoj ľud než o vlastný život“ alebo že ho Izrael „dostane len ako martýra“. Okolo Arafata sa teraz zomkli i doteraz radikálne sily, ktoré odsudzovali jeho pokusy vyjednávať s Izraelom. „Keď sa prezident postaví proti okupácii a neodradí ho ani ohrozenie života, stáva sa symbolom vzdoru a obety,“ hovorí vodca skupiny Hamas Ismail Abú Šanád, ktorého dal Arafat niekoľkokrát zavrieť. „Považujeme sa za vojakov pod jeho velením, ktorí bojujú o Jeruzalem, o Palestínu,“ hovorí Rabáh Muhanná, šéf marxistikého PFLP. „Teraz ho podporuje sto percent Palestínčanov. On je teraz zosobnením Palestíny v obkľúčení,“ tvrdí politický analytik Nadží Šurráb.
Izrael však trvdí, že nechce Arafatovi ublížiť. „Očakávam od armády, že zaistí totálnu izoláciu Arafata, ale nemáme v úmysle mu ublížiť,“ vyhlásil minister obrany Bejamin ben Eliezer. Podľa neoficiálnych zdrojov sa za to Izrael zaručil Spojeným štátom. Premiér Ariel Šaron vydal jasný príkaz na zatknutie všetkých osôb podozrivých z terorizmu - z ktorých údajne 60 až 70 sa ukrýva v Arafatových kanceláriách a hlavnom štábe jeho bezpečnostných síl v Ramalláhu.
Správy o počte obetí sa z rôznych zdrojov líšia - veliteľ palestínskych bezpečnostných síl na západnom brehu Jordánu plukovník Džibril Radžúb hovorí o 30 mŕtvych. Z nezávislých zdrojov to nebolo potvrdené.
(kl, reuters, čtk)