* Pamätná tabuľa Milana Hodžu v Prahe. A my v Bratislave sme zrušili Jiráskovu i Wolkrovu ulicu. Aspoň že Humenčania to zachránili, majú sochu Švejka! Pamätná tabuľa Jana Amosa Komenského v Blatnom Potoku (Sárospatak) v Maďarsku a medaila sv. Gorazda pre zaslúžilých učiteľov na Slovensku. (Kto je potom vlastne učiteľ národov!) A do tretice: stále svieže kvety a stuhy v maďarských národných farbách pod tabuľou Sándora Petőfiho na priečelí bývalého Evanjelického lýcea v Banskej Štiavnici – a nikdy žiadne kvety a žiadne stuhy v národných farbách pod tabuľou Andreja Sládkoviča na tom istom priečelí toho istého lýcea. (A kvety, ktoré som položila k pamätnej tabuli Alžbety Gölnerovej-Gwerkovej v tom istom meste, ešte v ten deň niekto ukradol.) K týmto smutným paralelám vari niet čo dodať – zostáva iba hanbiť sa.
EDITA KUŠNIEROVÁ, Rožňava
* Dlho mám problémy s bedrovými kĺbmi a chrbticou, za posledné roky som absolvoval skoro všetky kúpele u nás, chodil som s dvoma francúzskymi barlami, užíval som veľké množstvo rôznych liekov a tie lieky mi vyvolali ďalšie choroby. Už som si myslel, že budem odkázaný na invalidný vozík. V januári som dostal aj s manželkou kúpeľný poukaz do Dudiniec. Najradostnejšie boli pre mňa posledné dni pobytu, lebo som sa dokázal pohybovať už aj bez bariel. V týchto kúpeľoch považujú pacienta za pána, a nie opačne. Všetci tam robia všetko pre to, aby bol pacient čo najviac spokojný. Ja osobne som spokojný bol a ďakujem.
JÁN VAJDA, Gemerská Hôrka
* Je dobré, že pánu prezidentovi záleží na dobrých zákonoch a ich dodržiavaní, ale mal by ich dodržiavať aj on. Taký „informačný“ zákon sa snaží už obchádzať. Pri informovaní o udelených milostiach udáva len suché čísla, ktoré občanov nič nehovoria, komu, začo a prečo udeliť milosť. Žeby nečisté svedomie? Zato tvorcom novely ústavy a predkladateľom zákonov spytovanie svedomia vrelo odporúča. A čo jeho svedomie, keď pôsobil v ÚV KSS?
JÁN OHORČÁK, Sobrance
* Nie prvýkrát prinieslo SME štvavý a urážlivý článok namierený proti maďarskej menšine na Slovensku. Aj článok „Účasť SMK na Eszterházyho…“ patrí medzi tie, pod ktorými je podpísané TASR a ČTK a ten, kto tvrdí, že Ján Eszterházy je kontroverzná osobnosť, je hovorca. Vôbec nie je jasné, kto to tvrdenie vyslovil. Gróf Eszterházy bol humanista a politik európskeho formátu. Mal snahu riešiť slovensko-maďarské problémy, a to nezaujato v čase, keď ešte neexistovali požiadavky EÚ, len preto, lebo videl potrebu a mal svoje zásady. Bol maďarskej národnosti a u maďarskej vlády obhajoval záujmy Slovákov, bol katolík a obhajoval práva židov. To zďaleka nie je všetko, čo by o ňom mal vedieť ten, kto ho chce hodnotiť.
Pre negatívne hodnotenie však stačí, že obhajoval práva svojho národa.
ONDREJ BÖHM, Želovce