Stále výraznejšie sa u nás prejavuje nespokojnosť občanov s politikou parlamentných strán rozpadávajúcej sa vládnej koalície. Stúpajúca krivka nezamestnanosti, zlá situácia v zdravotníctve, školstve, prudké znižovanie životnej úrovne, nárast kriminality hovoria jasnou rečou, že predvolebné sľuby boli iba návnadou hodenou občanom na odovzdanie hlasovacieho lístka. Medzi politikmi štvorkoalície sa začala prejavovať nervozita z prieskumov verejnej mienky o vierohodnosti strán. Rozpŕchli sa, ako keď vystrelí medzi kŕdeľ vrabcov. Ako to nedávno vystihol v článku J. Gembický v SME, demokratická koalícia sa sama pochováva vo vlastných troskách. Hľadajú sa schovávačky tak, aby si do volieb udržali teplé, už roky vysedené miesta v parlamente či vo vláde. Nechcú si priznať svoju opotrebovanosť, to, že už dávno zlyhávajú, no o to viac medzi sebou bojujú o moc, pričom prehliadajú tých, ktorí ich tam dosadili – voličov.
Postupná erózia SDK, ktorá nastala založením Dzurindovej SDKÚ, urýchľuje rozpad v ostatných stranách. KDH sa posadila na vlastnú stoličku a to bol signál aj pre ostatných. Volfovi sociálni demokrati a zelení zúfale hľadajú spojenca, ktorý by ich znovu pritúlil. Bolo by to už tretíkrát. Raz ich do parlamentu na chrbte vyniesol Weiss v Spoločnej voľbe, ktorej sa to stalo skoro osudným. Do parlamentu sa dostali len s odretými ušami, keď latku prekročili iba o 0,4 percenta. Ostatné straničky postupne strácajú dych. Vytrácajú sa z nich také esá ako expert na ekonomiku Mikloš a reformátor verejnej správy Nižňanský, post predsedu zanechal v DS Langoš. LDÚ sa chce zosobášiť so zelenými a sociálnymi demokratmi. Na rozmyslenie majú sopkári, ktorí myslia už dopredu, obzerajú sa, ku komu by rýchle priskočili. Percentíčka by im už asi vo voľbách nestačili a hľadajú dialóg s SDĽ. Na politické nebo chce vyniesť novú stranu spolumajiteľ Markízy Rusko. Podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky vo voľbách by prekročilo magické číslo päť iba sedem strán a hnutí, z toho na chvoste zostáva SDĽ a KDH, ktorých preferencie stále klesajú.
Zdá sa, že výstrelom medzi roztatárených vrabcov bol aj Ficov Smer. Jeho preferencie podľa mienky občanov vyvolávajú poriadny zmätok v radoch koalície, ale i opozície. Veď do volieb nie je tak ďaleko a už teraz treba formovať nové zoskupenia. Sebazáchovné reflexy fungujú nielen na úrovni jednotlivých strán, ale hlavne ich špičiek. Nedávne prijatie zákona o dedičskej dani rozčertilo financministerku Schmögnerovú tak, že začína trúbiť na ústup. Zdá sa, že príliš skoro sa začína zvolebnievať. Nuž a občan sa pýta, kto sa má vyznať už v tomto guláši, ktorý nám už tretí rok varia politici. Určite si dobre rozmyslí, koho bude voliť. Tvrdé ekonomické opatrenia zasahujú iba radových občanov, zatiaľ čo novozbohatlíci a neplatiči daní si stavajú luxusné vily, kupujú miliónové autá, vo vládnych špičkách sa otvárajú škandály, fajnovšie pomenované kauzy, dozvedáme sa o nich stále častejšie z médií, vždy však záhadným spôsobom odídu dostratena. A nakoniec je tu otázka, treba platiť z chudobného rozpočtu štátu toľko strán, keď sa nestačia plátať diery na tých najcitlivejších miestach v štáte?
VLADIMÍR HULVAN, Vrbové