
FOTO - TASR
že na niektorý nový výrobok sme alergickí. Kedy sa objavuje alergia?
Na vznik alergie majú vplyv viaceré činitele. Jedným z nich je aj miesto aplikácie kozmetického výrobku. Mimoriadne citlivé sú viečka, ktoré reagujú často aj na kozmetické výrobky používané na vlasy alebo tvár. K citlivým oblastiam patrí aj podpazušie. Podráždenie napríklad na dezodorant sa na tomto mieste môže udržať ešte aj vtedy, ak prestaneme daný výrobok používať. Zvyšky alergénu môžu totiž ostať na oblečení.
Čo spôsobuje alergiu?
Najčastejšou príčinou vzniku alergie na kozmetické výrobky sú vonné zložky. Ich počet sa odhaduje na päťtisíc. Sú to prírodné alebo syntetické éterické olejčeky, ktoré sú niekedy zmesou niekoľkých stoviek chemických zlúčenín. Počas dlhoročného testovania sa však ukázalo, že vo viac ako 80 percentách spôsobuje alergiu najmä osem vonných látok.
Riziko alergickej reakcie sa zvyšuje aj v prípade, že výrobky sa použijú na podráždenú pokožku, napríklad pri holení. Vonné zložky vyvolávajú citlivé reakcie častejšie vtedy, ak ostávajú na pokožke, tak ako je to pri parfémoch, zriedkavejšie v prípade, ak sa opláchnu (šampóny, kondicionéry).
Občas sa vyskytujú aj reakcie na farby na vlasy, hoci zdokonalenie ich výroby, ako aj techniky aplikácie spôsobilo, že takýchto prípadov je čoraz menej. No aj tak výrobcovia odporúčajú pred každým farbením vlasov urobiť test na citlivosť.
K pomerne zriedkavým patria alergické reakcie na dekoratívnu kozmetiku. Objavuje sa však precitlivenosť na emulgátory, ktoré sa nachádzajú v očných tieňoch, alebo na niektoré farebné zložky líčidiel.
Pozor na rastlinné výťažky
Opatrní musíme byť najmä pri nákupe kozmetických výrobkov s rastlinnými extraktmi, ktoré môžu vyvolať alergiu. Podľa odborníkov majú alergizujúce vlastnosti najmä výťažky z harmančeka, arniky a medovky. Pre veľmi citlivých ľudí sú najvhodnejšie hypoalergénne výrobky. Základom ich výroby je jednoduchá receptúra a nízka koncentrácia zložiek vyvolávajúcich citlivé reakcie. (tom)