Vývoj akciových trhov v USA a Európe za rok 2000, ako aj v tomto roku nebol priaznivý. To pocítili milióny investorov na celom svete. Buď ako držitelia akcií, alebo podielnici akciových fondov. Kľúčové americké indexy, ako sú Dow Jones, resp. S&P 500 (pretože reprezentujú približne 70 % amerického a 40 % svetového akciového trhu majú pri porovnávaní veľký význam), za rok 2000 klesli o 6,2, resp. 10,1 %. Ich aktuálna hodnota je dnes oproti ich maximám v marci minulého roka ešte nižšia, t.j. Dow Jones klesol o 9,6 % a S&P 500 až o 20,9 %. Vzhľadom na vysokú previazanosť ekonomík USA a Európy, ako i ďalšie iné súvislosti, podobný negatívny vývoj akciového trhu bol aj v Európe. Európsky index Dow Jones STOXX 50 klesol oproti svojmu maximu o 21,0 %. Naznačujú tieto „prepady“ akciových trhov, že investovanie, či už priamo do akcií, alebo nepriamo prostredníctvom akciových fondov sa nevypláca? Odpoveď, či áno, alebo nie, je podmienená skutočnosťou, na ako dlho si môže investor dovoliť uložiť svoje peniaze. Ak ide o dlhé obdobie aspoň 3 až 5 rokov a viac, potom je investovanie do akcií výnosným, hoci negarantovaným finančným produktom. Veď skutočnosť, že rovnaký akciový index S&P 500 mal za posledných 5 rokov priemerné ročné zhodnotenie 18,3 % a za 10 rokov to je 17,5 % - je toho neklamným dôkazom, ktorá miliónom investorov na celom svete priniesla zaujímavé zhodnotenie svojich úspor. Z vývoja ročného zhodnotenia akciového indexu S&P 500 v období od r. 1939 (graf č. 1) je vidieť, že aj napriek krátkodobým poklesom fázy rastu akcií trvajú podstatne dlhšie a sú v priemere i vyššie. Napokon, priemerné zhodnotenie S&P 500 od r. 1939 je 9,1 % p.a.
Prečo v súčasnosti akcie a spolu s nimi aj hodnoty akciových fondov klesajú? Kam smerujú akciové trhy v USA, resp. Európe? Predtým, ako sa pokúsime dať odpoveď na túto otázku, ešte na okraj jedna dôležitá poznámka pre tých, ktorí nemajú skúsenosti s akciami. Jedným z kľúčových ukazovateľov pri investovaní do akcií či pri výbere uprednostniť kúpu, napríklad, akcií spoločnosti Nokia pred akciami Motorola, je pomer ceny akcie a zisku na 1 akciu, t.j. tzv. ukazovateľ P/E. Ak je tento ukazovateľ pri akciách príliš nízky, môže to znamenať, že cena akcie je oproti jej zisku, a teda kvalite príliš nízka. Znamená to, že akcia je podhodnotená a je príležitosťou pre budúci nákup a zhodnotenie investície. Na druhej strane ak je P/E príliš vysoké, obvykle to znamená, že akcie sú príliš nadhodnotené nad ich skutočnou hodnotou a obvykle sa dlhodobo tento stav neudrží. Z historického vývoja ukazovateľa P/E a amerického indexu S&P 500 (graf č. 2) vyplýva, že vývoj P/E akcií S&P 500 vykazuje z času na čas veľmi kolísavý priebeh. Ak ceny akcií veľmi predbiehajú zisky týchto akcií, a teda ich reálnu hodnotu, potom sú hodnoty P/E príliš vysoké. Z Grafu č. 2 pre S&P 500 je vidieť aj to, že hodnoty P/E výrazne nad hodnotou 20 boli určitým varovaním, že vývoj cien akcií sa blíži k horným úrovniam. Preto keď v USA hlavne v druhej polovici 90. rokov, v čase „nákupnej horúčky“ hodnoty P/E S&P 500 presiahli úroveň až 35 a eufória na akciových trhoch „vyhnala“ ceny výrazne nad ich skutočnú hodnotu, bolo zrejmé, že tento vývoj nie je dlhodobo udržateľný. Po spomínanom poklese akciových trhov je súčasná hodnota P/E už oveľa nižšia (tesne nad úrovňou 20), a teda je dnes už podstatne bližšie k jej priemernej historickej úrovni P/E (počítanej od r. 1946) 15,2. Jednoducho povedané, rovnako ako už mnohokrát v minulosti, akciové trhy dnes smerujú k skutočným reálnym hodnotám. To znamená, že ak by aj súčasné poklesy neboli definitívne, súčasná úroveň akcií v USA meraná širokým indexom SP 500 je blízka svojej spodnej úrovni. V takýchto momentoch vznikajú prvé signály k nákupom.
Podobným vývojom v súčasnosti prechádzajú aj akciové fondy správcovskej spoločnosti Volksbanken-KAG, do ktorých môže v súčasnosti investovať už aj investor na Slovensku. Napríklad, pri akciovom fonde VB-Europa- Invest pokles akcií posledného roka stiahol výkonnosť fondu za posledný rok na úroveň - 19,87 %, ale výkonnosť za dlhšie obdobia ako sú 3 roky, 5 rokov a 10 rokov je nepochybne stále zaujímavá + 8,4 % p.a., + 23,21 % p.a. a + 16,46 % p.a. Na Slovensku podielové listy týchto fondov predáva v rámci koncernu Volksbank ĽUDOVÁ BANKA, a.s., prostredníctvom všetkých svojich obchodných miest. Jedinou podmienkou je otvorený zúčtovací účet v ĽUDOVEJ BANKE, a.s., a minimálna suma pre investovanie do niektorého z fondov VB-KAG - 30 000,- Sk, resp. ekvivalent v zameniteľnej mene. Budúci investor si môže vybrať z 9 fondov (osem je v EUR a jeden v USD). Z tohto štyri sú akciové fondy a jeden je akciový fond fondov. Tri akciové fondy sú zamerané na kľúčové regióny: Európa, Amerika, Pacifik a štvrtý je globálne orientovaný. Akciový fond fondov VB-Modern Times investuje do iných akciových fondov so zameraním na sľubné odvetvia (technológie) a regióny (s vysokým rastom). V súčasnosti vedú v rebríčku predajnosti fondov Volksbanken-KAG na Slovensku dlhopisové fondy VB-Interbond a VB-Dollar-Rent. Za zmienku stojí skutočnosť, že v Rakúsku fond VB-Dollar-Rent si už dlho udržiava 1. miesto podľa výkonnosti (3 roky) medzi dlhopisovými fondami v USD. Pre „kompromisné riešenia“ medzi dlhopismi a akciami má ĽUDOVÁ BANKA, a.s., v ponuke ďalšie dva - zmiešané fondy: VB-Inter-Invest a VB-Quartett-Ertrag. Napríklad fond VB-Inter-Invest má aj pri poklese akcií (vzhľadom na maximálny podiel akcií v porttfóliu do 35 %) dnes zhodnotenie za rok 1,64 %, za 3 roky to je 6,21 % p.a., za 5 rokov 10,91 % p.a. a za 10 rokov 7,83 % p.a.
Ing. SLAVOMÍR STEIGAUF,
vedúci Oddelenia privátneho bankovníctva v ĽUDOVEJ BANKE, a.s., a zastúpenia VB-KAG v SR