BRATISLAVA - Moderné technológie komunikácie postupne i za cenu krátenia rodinných rozpočtov postupne nahrádzajú staršie vybavenie slovenských domácností. Potvrdzujú to údaje spoločnosti GfK Slovakia, podľa ktorých sa vybavenosť pevnou telefónnou linkou v roku 2000 znížila o 0,7 percentného bodu na 61,5 percenta.
Tak ako mobil nahrádza pevnú linku, e-mail nastupuje na miesto zaužívaného faxu. GfK však zároveň zistila, že medzi príjmovou a technologickou výbavou existuje priamy súvis.
Z domácností, ktorých mesačný príjem sa nachádza medzi ôsmimi a deviatimi tisícami korún, má osobný počítač len 5,4 percenta. Vybavenie mobilmi je v príjmovo najslabších domácnostiach o čosi lepšie a dosahuje 12,4 percenta. S rastom príjmov sa zvyšuje aj podiel tých, ktorí môžu vlastniť tieto zariadenia. V skupine, ktorej príjem presahuje 35-tisíc korún, má mobil až 63,5 percenta a počítač 44,3 percenta domácností.
GfK zaznamenala podobný jav aj pri sledovaní vlastníctva PC a mobilov podľa veľkosti obce či mesta, v ktorej domácnosť žije. S veľkosťou sídla rastie počet užívateľov pevných telefónnych liniek, mobilov, odkazovačov aj osobných počítačov. V najväčších sídlach s počtom obyvateľov nad stotisíc je vlastníctvo týchto zariadení viac ako dvojnásobné v porovnaní s najmenšími obcami do tisíc obyvateľov.
Súvislosť medzi ekonomickou silou a vybavením domácnosti napokon dokumentuje aj porovnanie domácností podľa krajov. „Môžeme pozorovať, že ekonomicky najsilnejší Bratislavský kraj jednoznačne dominuje vo všetkých uvádzaných kategóriách,“ uvádza prieskum.
Napriek nerovnomernej vybavenosti domácností sa Slovákom z celoštátneho pohľadu darí svoje domácnosti modernizovať. Oproti roku 1999 sa vybavenosť domácností mobilmi zvýšila takmer o 7 percentuálnych bodov na 21,4 percenta. Najrýchlejší rast zaznamenala GfK vo vybavenosti internetovými prípojkami. Kým v roku 1999 ich malo 1,2 percenta, vlani už 2,3 percenta domácností.