Minulý rok bol pre Prvú komunálnu banku mimoriadne úspešný. Podarili sa jej všetky obchodné zámery. Do banky vstúpil všeobecne uznávaný zahraničný investor - DEXIA Kommunalkredit Holding, čo jej prinieslo nové know-how spojené so zosilnením záberu vo sfére financovania samospráv a verejno-prospešných podnikov. Potvrdila tiež ratingové ohodnotenie BB, čo predstavuje najvyšší možný rating pre slovenské banky. Úspešné bolo aj jej hospodárenie. Podľa predbežných výsledkov vlaňajšiu činnosť ukončila pred tvorbou opravných položiek a rezerv so ziskom 640 miliónov korún, pričom čistý zisk predstavoval sumu prevyšujúcu 162 miliónov Sk. Na základe týchto výsledkov bude môcť svojim akcionárom vyplatiť dividendy vo výške 135 miliónov korún. Popri tom PKB skvalitňovala svoje služby, ktoré korešpondujú s celkovým trendom vo finančnej sfére. Dôraz preto kládla predovšetkým na rozvoj elektronického bankovníctva.
NOVÁ STRATÉGIA BANKY
Po vstupe nových akcionárov zmenila Prvá komunálna banka svoju stratégiu a zamerala sa predovšetkým na komunálnu sféru a financovanie verejných projektov. V súvislosti s touto stratégiou odstúpila od financovania podnikateľskej sféry, s čím súviselo vlaňajšie zníženie úverového portfólia banky zo 7,7 mld. na 5,9 mld. Sk. Jeho pokles bol celkovo spôsobený práve zámerom skvalitniť úverové portfólio. Tento pokles bol kompenzovaný nízkorizikovými investíciami.
Zmena stratégie banky má logický základ. PKB ako jediná úzko spolupracuje so samosprávami miest a obcí, aj vo svojich finančných aktivitách by sa mala sústreďovať predovšetkým na mestá a obce - a to nielen ako správca ich účtov, ale aj ako poradca a investor pri ich projektoch. Celkový objem úverov, ktoré doteraz samosprávam poskytla, predstavuje 2,8 miliardy korún. „Aby sme zjednodušili situáciu mestám a obciam, ktoré častokrát nemajú odborníkov na vypočítanie možného úverového zaťaženia, vypočítali sme úverové limity pre všetky samosprávy na Slovensku“, uvádza prezident PKB Jozef Mihálik. „Tento údaj im navyše zjednodušuje aj možnú spoluprácu na projektoch, ktoré presahujú rámec obce či mesta“. Pritom treba podotknúť, že PKB takto stanovila základné limity pre takmer 3000 samospráv.
Aby sa obce a mestá mohli zamerať na rozvoj aktivít, PKB prijala rozhodnutie, že pomôže tým, ktoré sú zaťažené krátkodobými úvermi, ktoré nevládzu splácať. „Neschopnosť splácať nie vždy musí súvisieť len s neodborným prepočítaním možného úverového zaťaženia. Pravdou je, že samosprávy nemali v minulosti veľa možností získať stredno- či dokonca dlhodobý úver,“ poznamenáva Jozef Mihálik. „Napriek tomu však zostáva pravdou, že na úrovni samospráv, a to najmä u menších celkov, je naozaj ťažké zohnať odborníka, ktorý rozumie potrebám mesta či obce a zároveň aj finančníctvu.“ Rozhodnutie spočíva v zámere prebrať na seba krátkodobé úvery, ktoré si samosprávy v minulosti vzali v komerčných bankách a dnes ich nevládzu splácať. PKB úvery od bánk odkúpi, pretransformuje ich na dlhodobé úvery a samosprávam výrazne zníži ročné splátky. To im nielen odstráni obavu, či sa mesto nebude musieť vzdať časti majetku v prospech banky v rámci exekúcie, ale im zároveň umožní uvolnené prostriedky investovať do rozvoja miest a obcí. Alebo si môžu uložiť voľné zdroje v PKB, na základe čoho môžu získať až 200-percentný úver oproti nasporenej sume.
Prvá komunálna banka pri poskytovaní úveru zvažuje predo-všetkým fakt, či ide o komunálne investičné úvery na investície bez priamej návratnosti, alebo s priamou návratnosťou. Investíciami bez priamej návratnosti sú napríklad výstavba a rekonštrukcia obecných budov a objektov ob- čianskej vybavenosti, výstavba a rekonštrukcia miestnych komunikácií, výstavba a rekonštrukcia centier obcí, výstavba plynofikácie a nákup hnuteľného a nehnuteľného majetku obce a podobne. Na takého projekty PKB poskytuje úver na dobu do 12 rokov.
V prípade investícií s priamou návratnosťou je možnosť úverového vzťahu dlhšia, až do 15 rokov. Poskytuje sa za na výstavbu čisti-čiek odpadovej vody, skládok tuhého komunálneho odpadu, spaľovní, výstavbu a rekonštrukciu vodovodov a kanalizácií, tepelných zdrojov a rozvodov, bytovú výstavbu, výstavbu televíznych káblových rozvodov, dopravných systémov obcí a na realizáciu projektov na rozvoj vidieckeho turizmu.
VEREJNÉ PROJEKTY POTREBUJÚ AJ VLASTNÉ FINANCOVANIE
Znalosť problematiky verejného sektora PKB naznačuje, že ďalšou z jej priorít by sa malo stať financovanie verejných projektov v oblasti štrukturálneho financovania i prípravy projektov. Je známe, že infraštruktúra miest a obcí na Slovensku si vyžaduje investície presahujúce sumu 400 miliárd korún. Aj keď v tejto oblasti by v mnohom mali pomôcť financie z Európskej únie, je potrebné aj domáce financovanie. Podľa odhadov by samosprávy mali prispieť sumou približne 150 miliárd korún.
Už v súčasnosti sa PKB angažuje v oblasti financovania ekologických projektov, s ktorými sú spojené štrukturálne fondy Európskej únie. Aj vďaka skúsenos-tiam zo spracovávania a analyzovania podkladov pre prípravu projektov so spoluúčasťou financovania štrukturálnych fondov sa PKB stala oficiálnym partnerom Ministerstva životného prostredia SR pri spravovaní finančných zdrojov určených na financovanie životného prostredia. „Prvá komunálna banka sa výrazne angažuje aj vo sfére financovania projektov smerovaných do oblastí energetiky a infraštruktúry,“ upresňuje prezident PKB a dodáva: „Za uplynulé obdobie sme získali neoceniteľné skúsenosti zo spracovania a prípravy podkladov pre projekty. Naše skúsenosti a taktiež vstup strategického partnera nám dávajú predpoklady stať sa vedúcou bankou v oblasti poradenstva, aranžovania a financo-vania projektov realizovaných v týchto oblastiach.„ PKB má vo všeobecnosti praxou podložené skúsenosti v poradenstve. Konkrétne možno spomenúť napríklad optimalizáciu finančnej štruktúry a finančného plánovania - od spracovania analýz aktuálnej finančnej situácie, dlhovej služby a pod. cez prípravu návrhu optimalizácie štruktúry organizácií a dcérskych spoločností a prípravu stredno- a dlhodobých finančných plánov. V oblasti vytvárania kooperačných modelov je to zhodnotenie návrhu na vstup strategického partnera do oblasti verejných služieb, príprava návrhu optimálneho riešenia v oblasti verejných služieb a zhodnotenie návrhov pri výbere strategického partnera. Ďalšou oblasťou je poradenstvo pri príprave a realizácii projektov - od zhodnotenia návrhu technického, organizačného a finančného zabezpečenia projektu až po komplexnú prípravu financovania projektu - predovšetkým prípravu podkladov na zabezpečenie zdrojov z tuzemských a zahraničných fondov a grantov. PKB sa zameriava aj na poradenstvo a úzku spoluprácu v naozaj špecifickej oblasti - pri emisii komunálnych dlhopisov. Tu začína pri príprave emisie, pokračuje zabezpečením jej umiestnenia na kapitálových trhoch a končí jej spravovaním.
Vstup renomovaného zahraničného partnera banke umožnil priblížiť sa trendom, ktoré sú v tejto oblasti štandardom v krajinách Európskej únie. Znamená nielen postupné prebudovávanie na modernú európsku komunálnu banku, ale zároveň prispieva k aplikovaniu týchto metód na úrovni samospráv, a tým i k samotnému približovaniu sa k štandardom a požiadavkám Európskej únie.