Posledný údaj z februára tohto roka hovorí o tom, že Slováci v maloobchodných predajniach utratili 36,7 miliardy korún, čo je o 6,1 percenta viac ako v rovnakom období minulého roka.
Tempo rastu sa síce znížilo na polovicu, podľa analytikov to však neznamená zlom v rastúcom trende, ktorý pretrváva už vyše polroka. Do februárového spomalenia rastu sa totiž okrem zvýšenia regulovaných cien čiastočne premietol aj menší počet pracovných dní a vplyv sezónnosti.
Maloobchodné tržby pritom nedávajú dôvod na prílišný optimizmus ani v takej silnej ekonomike akou je Nemecko. Podľa agentúry TASR tu v porovnaní s februárom 2000 klesol obrat v maloobchode, ktorý nezahŕňa tržby z predaja automobilov a benzínu, o 6,7 percenta.
PLATÍME ZA LUXUS, HOCI AJ NA LÍZING
Analytici sú v prognózovaní vývoja životnej úrovne na Slovensku optimistickí. Nakoniec dávajú im na to dôvod aj dostupné údaje. Pretrváva rast aj v predaji osobných vozidiel, ktoré sú na Slovensku ešte stále luxusným tovarom. V prvom štvrťroku sa na Slovensku predalo celkovo 15 594 osobných a malých nákladných automobilov, čo je až o 31,2 percenta viac ako v rovnakom období minulého roka. V marci tohto roka dosiahol ich počet 6330, čo je najvyššia hodnota od júna 1999.
Stalo sa tak i napriek tomu, že na svetových trhoch vládne v predaji automobilov hlboký pesimizmus a na kúpu novej Škody Fabia potrebujeme najviac mesačných platov spomedzi všetkých krajín, kde sa toto vozidlo predáva.