Deň matiek, ktorý sme si včera pripomenuli, má svoj pôvod ešte v starom Grécku, kde sa žena matka tešila veľkej úcte. Dávno pred narodením Krista sa v antickom Grécku konali jarné oslavy na počesť bohyne Reie, matky najvyššieho gréckeho boha Dia. O pár storočí neskôr sa v Grécku a na území vtedajšej Rímskej ríše rozšírili orgiastické oslavy kultu maloázijskej bohyne materstva Kybely.
V novoveku prišli ako prví s nápadom osláviť sviatok matiek obyvatelia Britských ostrovov. Prvé informácie o oslavách takzvaného Mothering Sunday, dňa matiek a starých mám, pochádzajú z čias vládnutia kráľa Karola I., z roku 1644. Vtedy si sviatok pripomínali na štvrtú pôstnu nedeľu. V 19. storočí sa tento milý zvyk rozšíril po celej kráľovskej ríši.
Za iniciátorku dnešných osláv Dňa matiek sa považuje Američanka Ann Jarvisová z Philadelphie (1864 – 1948), dcéra metodistického kazateľa. Prvú oslavu Dňa matiek zorganizovala Jarvisová v máji 1907 v Graftone v Západnej Virgínii a venovala ju pamiatke svojej zosnulej matky. 8. mája 1914 vyhlásil americký prezident Wilson Deň matiek za sviatok. Anglicko nasledovalo USA ešte v tom istom roku.
V Nemecku si začali Deň matiek pripomínať v roku 1922, za sviatok ho vyhlásili v roku 1933, po volebnom víťazstve národných socialistov.
Rakúšania oslavovali Deň matiek prvýkrát v roku 1924.
V krajinách strednej a východnej Európy sa tento sviatok začal oficiálne oslavovať až po roku 1989. Pred spoločenskými zmenami na konci 80. rokov uplynulého storočia si v postkomunistických krajinách pripomínali oficiálne Medzinárodný deň žien pripadajúci na 8. marca. (tasr)