čňujú cez ministerstvá. Ministerstvo zahraničných vecí sa ale stretáva s výsledkami spolupráce, ktorými by mala byť lepšia pripravenosť Slovenska na vstup do EÚ. Štátny tajomník zahraničných vecí JÁN FIGEĽ si myslí, že vo všeobecnosti využívanie zahraničných odborníkov prináša pozitívny efekt.
Ako hodnotíte prínos zahraničných odborníkov?
„Z toho, čo vnímam na rokovaniach a stretnutiach, twinningové projekty sú obojstranne hodnotené pozitívne. Na jednej strane je veľký záujem štátov EÚ o twinningové projekty, ktoré znamenajú bilaterálne väzby väčšinou v jednotlivých rezortoch, na oblasti ako životné prostredie, schengenské záležitosti, prípadne poľnohospodárstvo. Rozvíjajú našu pripravenosť na prispôsobovanie sa európskej legistatíve. Rýchlejšie to ide v spolupráci a s konkrétnymi ľuďmi ako teoreticky z knižiek a bez praktickej pomoci.“
Dopočuli ste sa o nejakých problémoch?
„Neviem o takých negatívnych alebo problémových poznatkoch, ktoré by evokovali, že treba reagovať, že to treba zastaviť alebo zmeniť. Skôr naopak – je záujem o ďalších expertov. Slovensko má relatívne rozsiahlu twinningovú spoluprácu, ale je záujem ju rozšíriť. Sme totiž v intenzívnej fáze, pripravuje sa množstvo nových inštitúcií a zákonov a žiada si to intenzívnejšiu prácu na ministerstvách. A nie je na to ani dosť ľudí, ani dosť znalostí, lebo sú to nové veci. Celkovo, čo vnímam, je pozitívna skúsenosť, že projekty prinášajú progres.“
PETER KUNDER