V našich zemepisných polohách ľudia musia rátať s tým, že všetky ich nádeje na dobrú úrodu či plány na pekné počasie môže prekaziť obávaný „pán Serboni“. Je to fiktívna postava zosobňujúca troch zamrznutých – Pankráca, Serváca a Bonifáca.
V pranostikách sú zakotvené dávne skúsenosti predkov, ktorí oslávencov nasledujúcich dní nazývali aj ľadovými mužmi, zmrzliakmi, zamrznutými bratmi, studenými svätými, ľadovákmi a pod.
Podľa niektorých meteorológov možno mrazíky v čase vlády „pána Serboniho“ očakávať s pravdepodobnosťou okolo 25 %; pokiaľ ide o citeľné ochladenie, tu je pravdepodobnosť vyššia a objavuje sa v 55 % prípadov.
Najvyššiu štatistickú pravdepodobnosť má predpoklad, že zlí ľadoví chlapci a Žofia budú mokrí – až 60 – 70 %.
Pranostiky viažuce sa k nastávajúcim májovým dňom sú typickým príkladom tzv. varovných pranostík a umocňuje ich aj často praxou potvrdzovaný príchod studených, tzv. žofínskych dažďov. Obavy z troch zmrzliakov výstižne potvrdzuje východoslovenská pranostika: „Tri ľadove buli svate ale častu su prekľate.“
Pankrác, Servác, Bonifác sú pre ovocinárov zlí chlapi. Potvrdzujú to ďalšie pranostiky: „Na ľadových svätých mráz všetky kvety spáli“, „Pred Servácom niet leta, po Serváci niet mrazu“.
Dávny strach z týchto májových dní v Česku stiera prívetivá pranostika, ktorá sa vzťahuje na 16. máj, sviatok sv. Jána Nepomuckého: „Svatý Jan z Nepomuku natahuje k létu ruku“.
EVA BOMBOVÁ