Streda, 17. júl, 2019 | Meniny má Bohuslav

Vek je tabu. No len oficiálne

Čím sú pracovné pohovory v súčasnosti odlišné napríklad od zvyklostí spred piatich rokov? Uchádzači sú kvalitnejší a firmy na nich oveľa viac zaujíma, či sa dokážu prispôsobiť ich kultúre či tempu. Že to viete s počítačom a hovoríte po anglicky, sa predp

(Zdroj: ILUSTRAČNE - SITA/AP)

okladá.

BRATISLAVA. Hľadáme mladých ambicióznych ľudí na pozíciu investičný konzultant. Požadujeme komunikatívnosť, flexibilitu, pozitívne myslenie, stopercentné nasadenie, základnú znalosť angličtiny. Ponúkame vysoké provízne ohodnotenie, profesionálny rast. Tak vyzeral v odrážkach napísaný pracovný inzerát spred šiestich rokov.

Ľudí z pracovných agentúr sa SME pýtalo, čo sa odvtedy zmenilo. Ak si odmysleli veci spojené s krízou, hovorili najmä o vyššej kvalite uchádzačov a zmenách toho, ako prebieha samotný výber vhodného zamestnanca.

O veku potichu

Ešte v deväťdesiatych rokoch sa v novinách objavovali pracovné inzeráty, ktoré hovorili, že firma hľadá uchádzačov do 35 rokov. Dnes je takáto diskriminácia oficiálne neprípustná.

„Aj keď diskriminácia už nie je viditeľná priamo z inzerátov, je stále súčasťou trhu. Viac firiem si však uvedomuje výhody zmiešaných tímov," hovorí HR manažérka Manpower Radka Mlčochová.

Myslí si, že potrebná kvalifikácia ľuďom chýba, aj keď je aktuálne „vďaka" kríze viac uchádzačov.
„Firmy si nemôžu dovoliť nevziať odborníka len preto, že je starší," dodáva Mlčochová.

Peter Ulbrik z personálnej agentúry AuJob hovorí, že i keď v inzerátoch ľudia nenájdu konkrétnu vekovú hranicu, zamestnávatelia vezmú človeka vo veku, aký hľadajú.

Nechce sa na to pozerať len negatívne. „Na senior pozíciu nezamestnajú absolventa a do juniorského tímu nevezmú seniorov. Z pohľadu uchádzača sa to môže zdať diskriminujúce, no pri voľnom trhu to je prirodzené," povedal Ulbrik.

Celkovo sú podľa Ulbrika inzeráty písané bližšie k realite a s väčšou odbornosťou. „Inzeráty sú praktickejšie, aby si uchádzač mohol prečítať, či sa na pozíciu hodí a či je preňho ponuka atraktívna aj po prečítaní detailnejších informácií," povedal.

Prečo stačí štruktúrovaný životopis

„Pred rokmi pohovory prebiehali tak, že si personalista prešiel s uchádzačom položky v životopise a reč bola najmä o jednotlivých métach praxe," hovorí Mlčochová.

Dnes sa podľa Mlčochovej viac sledujú kompetencie uchádzačov, z ktorých napríklad vyplynie, čo a ako rýchlo sú uchádzači schopní sa naučiť.

Zmena vedenia pohovoru v personálnej agentúre vysvetľuje aj zmenu v samotnom písaní životopisu. Štruktúrovaný životopis cez odrážky zhrňujúci doterajšie skúsenosti úplne nahradil slohy o uchádzačoch.

„Určite sa kladie väčší dôraz na firemnú kultúru, na to, aby nový zamestnanec zapadol do kolektívu," povedala riaditeľka agentúry Index Nosluš Darina Mokráňová.

Dodáva, že dnešní personalisti napríklad sledujú viac ako počet rokov odpracovaných v predchádzajúcich firmách to, čo bolo motívom jeho odchodu.

„Je pre nás zaujímavý človek, ktorý za posledných päť rokov zmenil štyri zamestnania?" pýta sa Mokráňová.
Povedať, ktoré zručnosti navyše by mali mať vo všeobecnosti uchádzači, sa podľa personalistov nedá. S angličtinou v práci musí počítať takmer každý. Príchodom zahraničných investorov v posledných rokoch sa pri deväťdesiatich percentách ponúk, okrem výrobných pozícií, aspoň čiastočná znalosť angličtiny stala samozrejmosťou.

Bežné zručnosti na počítači boli potrebné už aj pred piatimi rokmi.

Chcel by som byť kozmonautom

Kandidáti sú podľa personalistov profesionálnejší ako v minulosti. Výnimky však potvrdzujú pravidlo.

BRATISLAVA. Opýtať sa ľudí, ktorí robia pracovné pohovory, či si nespomenú na nejaký veselý zážitok z praxe, je nevhodné. Personalisti nemusia spomínať, vysypú vám z rukáva hneď niekoľko a nebudú vedieť vybrať najmenej predstaviteľné.

„Vlani sa mi stalo, že prišiel kandidát na pohovor a po jazykovom teste sa ma opýtal, či je nutné, aby išiel aj na ústny test, lebo je mu teplo," hovorí konzultant.

Nedokázali sme im vyhovieť

Konzultanti hovoria, že nezabudnuteľní sú uchádzači, ktorí prídu na pohovor na miesta, kam sa nehodia.
„Kandidátka sa prihlásila na pracovnú pozíciu operátor na počítači. Pracovať mala v open space miestnosti s ďalšími 200 ľuďmi. Slečna mi pri pohovore oznámila, že ona má sociálnu fóbiu, ale aj tak to chce skúsiť," spomína personalistka.

„Raz po pohovore mi kandidátka na administratívnu pracovníčku povedala, že pracovná ponuka jej nevyhovuje, lebo je silná fajčiarka a musí každých 15 minút fajčiť, a to by pri takejto práci nemohla."

Až neuveriteľný bol podľa personalistu prípad, keď na pohovor prišiel uchádzač, ktorý chcel byť kozmonaut. „Chcel pracovať pre NASA a pre nič iné na svete, len pre NASA. Žiaľ, musel som mu povedať, že takéto kompetencie ani kontakty nemáme."

Prispôsobte sa mi

Špeciálnu skupinu kandidátov tvoria ľudia, ktorí sa prídu do agentúry predstaviť, aby ich potom konzultanti obskakovali a ponúkali im prácu.

„Keď sme usádzali kandidáta, ako vždy som sa ho pred pohovorom opýtala, či si nedá niečo na pitie. A on: „Poprosím jedno Caffe Latte."

Ďalšiemu personalistovi sa stalo, že na inzerát sa prihlásila kandidátka tak, že mu zavolala, aby si dohodla termín a mala aj špeciálne požiadavky. „Ona vlastne volala, aby sa opýtala, či by sa nedal pracovný pohovor urobiť v sobotu, najlepšie priamo na bratislavskej hlavnej stanici."

Som najlepší

Na pohovoroch majú personalisti súbor otázok, pri ktorých neexistuje správna odpoveď, pýtajú sa ich preto, aby videli, ako bude na otázky kandidát odpovedať, aby si mohli vytvoriť obraz o tom, ako v istých situáciách reaguje.

„Mal som kandidáta, ktorý na otázku, prečo by sme mali vybrať práve jeho, odpovedal, že preto, lebo je najlepší," hovorí konzultant. „Keď som ho nabádal, aby to skúsil nejako špecifikovať, povedal: Som jednoducho najlepší a basta."

„Táto práca má veľa kompetencií a zodpovednosti, vedeli by ste si nájsť čas na oddych?" pýtala som sa muža na vyššiu pozíciu. „Keby len na oddych, ja by som sa aj rozviesť stihol!" odvetil mi úprimne.

„Neverila by som, že sa to naozaj môže stať, ale prišiel raz kandidát, ktorému som dala podpísať súhlas na spracovanie údajov a on na to, že to teda nepôjde. Dala som mu potom napísať test a on na to, že nepôjde ani to, lebo to by bolo pod jeho úroveň."

Takých, čo prídu na pohovory vo dvojici, je vraj veľa. Niektorí s mamou alebo skúsenejšou kamarátkou, iní s partnerom či partnerkou. Tí žiarlivejší celý čas netrpezlivo pozerajú cez presklené dvere.

„Stalo sa mi už aj to, že prišiel kandidát, u ktorého sa nedalo prehliadnuť, že pred pohovorom pil. Zimnú bundu si ani nevyzliekol, keď si odkladal z hlavy čiapku, spadol a keď sa začal pohovor, zaspal."

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Elektromobily kúpime lacnejšie. Na cestách bude viac ekovozidiel
 2. Už to na vás niekedy padalo?
 3. Príbeh Maťa Homolu: Od malička srdcom pretekár
 4. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo
 5. Dvanásť zaujímavých výletov na spestrenie dovolenky v Turecku
 6. Tohtoročná Pohoda bude BEZ starostí
 7. Výnimočná učiteľka z Ružomberka
 8. Tipy, ako si vybrať najlepší televízor a ušetriť až 1960 €
 9. Hodnotenie profesionála: Dovolenka v Bulharsku
 10. Rezervujte si last minute dovolenku so zľavou až do 70%
 1. Buďte na cestách v bezpečí pomocou kamery Mio MiVue 751 !
 2. Elektromobily kúpime lacnejšie. Na cestách bude viac ekovozidiel
 3. Tipy kde ušetríte najviac a čo si rozhodne nenechajte újsť
 4. Oslava 50. výročia pristátia na Mesiaci aj v Košiciach
 5. Už to na vás niekedy padalo?
 6. Príbeh Maťa Homolu: Od malička srdcom pretekár
 7. 15. ročník letnej školy pre študentov z TEC Monterrey, Mexiko
 8. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo
 9. S Erasmom v Českej republike
 10. Životné jubileum profesora Ing. Ivana Gschwendta, DrSc.
 1. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch 23 566
 2. Hodnotenie profesionála: Dovolenka v Bulharsku 10 381
 3. Výnimočná učiteľka z Ružomberka 9 665
 4. Dvanásť zaujímavých výletov na spestrenie dovolenky v Turecku 8 837
 5. Rezervujte si last minute dovolenku so zľavou až do 70% 7 248
 6. Koľko stojí najlacnejší elektromobil? Cena vás poteší 6 473
 7. Nauč sa ovládať svoje auto! Skryté funkcie kľúča 5 791
 8. Tipy, ako si vybrať najlepší televízor a ušetriť až 1960 € 5 073
 9. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo 3 876
 10. Najväčšia banka zlacňuje hypotéky na rekordných 0,89 % 3 406

Neprehliadnite tiež

Sagan pokračuje na Tour v zelenom.

Nejde o preteky, hovorí Danko o stožiari. Sám prispel na výstavbu

Stožiare sú bežné aj v iných krajinách, tvrdí šéf parlamentu.

Andrej Danko hovorí o stožiari pred parlamentom.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Na toto by opozícia Ficovi nemala skočiť

Na vládnutie je tu vláda, nie opozícia.

Peter Tkačenko
50. výročie Apollo 11

Čo sa muselo stať, aby existovala misia Apollo 11

Prvá epizóda série k výročiu Apollo 11.