
K prominentným hosťom konferencie patril aj americký politológ Zbigniew Brzezinski (vpravo). Na fotografii so slovenským veľvyslancom v USA Martinom Bútorom. FOTO SME – PAVOL MAJER
BRATISLAVA – Účastníkom konferencie sa do rúk dostal protest ruského veľvyslanectva v Bratislave, ktoré odmietlo dokument expertov distribuovaný na konferencii.
Skupina autorov z americko-slovenskej akčnej komisie z washingtonského Centra pre strategické a medzinárodné štúdiá a Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku v ňom venovala osobitnú časť „ruskému faktoru“.
Experti v nej naznačili, že vláda prezidenta Vladimira Putina sa snaží o vybudovanie novej sféry vplyvu vo východnej a strednej Európe.
„I keď Kremeľ nemôže rozšírenie NATO zablokovať, je možné, že sa Moskva snaží kontaktovať protireformné záujmové skupiny a využívanie etnických a náboženských rozdielov,“ uvádza sa v dokumente.
Experti tvrdia, že Moskva bude pre komplikovanie vstupu do NATO podporovať rozdiely medzi americkými a európskymi spojencami.
Spomenuli v ňom, že počas tretej vlády Vladimíra Mečiara Moskvu očividne potešilo vyčlenenie Slovenska z prvej vlny rozširovania NATO.
Ruské veľvyslanectvo označilo dokument za nepodložený. Odsúdilo i predpoklady autorov, že ruskú politickú scénu čaká v budúcnosti národnostná radikalizácia.
Slovník dokumentu podľa Moskvy pripomína studenú vojnu a vytvára „nepriateľský obraz Kremľa“. Protest pripomenul stanovisko Moskvy, podľa ktorého je rozširovanie NATO „veľký omyl“.
„Bez demokratického Ruska totiž nemôže byť Európa kompletná a slobodná,“ pripomína ruská strana.
„Rusi chceli byť prítomní na tejto diskusii a rozhodli sa pre taký zložitejší spôsob vyjadrenia tohto želania,“ poznamenal na tlačovej konferencii rumunský premiér Adrian Nastase.
Podľa jeho slov ide v dokumente o osobné názory autorov. Dodal však, že vývoj v Rusku treba pozorne sledovať: „NATO dobre pokračuje v dialógu (s Ruskom).“
„Rozširovanie je dobré aj pre Rusko. Prinesie jednoznačnosť, pokiaľ ide o západnú hranicu tejto krajiny, a vykryštalizujú sa vzťahy medzi krajinami, ktoré majú byť partnermi a priateľmi,“ komentoval protest lotyšský premiér Andris Brezins.
„Je dôležité hovoriť s Ruskom, je dôležité čo najviac ho začleňovať. Ale nikto by nemal mať právo veta, čo sa týka rozšírenia Severoatlantickej aliancie,“ uzavrel slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.
(taa, bj)