WASHINGTON – Odklad popravy oklahomského atentátnika Timothyho McVeigha o 30 dní odporučili včera generálnemu prokurátorovi Johnovi Ashcroftovi právnici amerického ministerstva spravodivosti. Podľa nemenovaných zdrojov z americkej vlády mal Ashcroft odklad s najväčšou pravdepodobnosťou schváliť.
Odporučenie prišlo deň potom, čo vyšlo najavo, že Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) neodovzdal advokátom teroristu McVeigha niektoré dokumenty.
Americké médiá o tom informovali už vo štvrtok. Americké ministerstvo spravodlivosti potom potvrdilo, že FBI neodovzdalo obhajobe na začiatku procesu asi 200 dokumentov z vyšetrovania prípadu. McVeigh (33) bol odsúdený za atentát na budovu amerických úradov v Oklahoma City v roku 1995.
Ministerstvo advokátom odsúdeného položilo otázku, či tieto dokumenty podľa nich nejakým spôsobom spochybňujú McVeighovu vinu, a vyjadrilo presvedčenie, že dokumenty zodpovedajú jeho priznaniu.
„Pán McVeigh si to premyslí a rozhodne sa, čo robiť. Zvažuje možnosti,“ komentoval situáciu jeho advokát Nathan Chambers ešte predtým, ako sa objavila informácia, že Ashcroft plánuje popravu odložiť. Právnici, ktorí sledujú tento prípad, predpokladajú, že Chambers tak jasne naznačil, že požiada aj o usporiadanie nového procesu. V minulosti však bývalý vojak McVeigh tvrdil, že už nechce ďalšie súdne procesy a nemieni ani prezidenta žiadať o milosť.
Podľa denníka The Washington Post sa v jednom z materiálov, ktoré nemali McVeighovi advokáti k dispozícii, spomína ďalší muž, ktorý sa mal podieľať na atentáte. Podľa predstaviteľov ministerstva spravodlivosti však ani jeden z týchto dokumentov nespochybňuje McVeighovu vinu.
Obavy v súvislosti s komplikáciami popravy McVeigha včera vyjadril americký prezident George Bush. Vyhol sa však odpovedi na otázku, či by sa podľa neho mala poprava uskutočniť podľa plánu.
Plánovaná poprava pritiahla pozornosť médií na celom svete. Veľa sa v súvislosti s týmto prípadom hovorí aj o oprávnenosti používať trest smrti. Nové dokumenty ešte vystupňovali už teraz napätú atmosféru. Rodiny obetí McVeighovho atentátu (viacerí sa plánujú na poprave zúčastniť) v hneve požadovali vysvetlenie, prečo sa práve pred popravou objavili nové materiály.
Bombový útok si vyžiadal 168 mŕtvych a vyše 600 zranených. McVeigh sa k činu priznal a odmietol možnosť odvolacieho konania, dokonca požiadal o čo najrýchlejší termín popravy, ktorá sa uskutoční smrtiacou injekciou.
(čtk, reuters)