Rusko stratilo kontrolu nad svojimi vojenskými satelitmi

Pád rakety Cyklon-3 do Beringovej úžiny spolu s nákladom šiestich satelitov, výbuch nákladnej rakety Proton-K krátko po štarte (Kazachstan povolil ďalšie štarty z Bajkonuru, až keď Rusko začalo splácať škody vyčíslené na 270 miliónov dolárov) a napokon ..

Pád rakety Cyklon-3 do Beringovej úžiny spolu s nákladom šiestich satelitov, výbuch nákladnej rakety Proton-K krátko po štarte (Kazachstan povolil ďalšie štarty z Bajkonuru, až keď Rusko začalo splácať škody vyčíslené na 270 miliónov dolárov) a napokon predčasný koniec stanice Mir. Za zmienku stojí vlaňajší incident, pri ktorom stratilo kozmické riadiace centrum na takmer 24 hodín s Mirom kontakt. Len dva dni potom sa zrútila raketa Kosmos 3M, ktorá niesla americký satelit.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To je zopár posledných prípadov známych nehôd v ruskom vesmírnom programe. Včera ruské úrady priznali, že stratili kontrolu nad štyrmi vojenskými satelitmi. V riadiacom centre vojenského kozmického programu v Serpuchove, asi 200 kilometrov od Moskvy, totiž vypukol požiar.

SkryťVypnúť reklamu

Ide zrejme o prvú priznanú nehodu týkajúcu sa ruského vojenského vesmírneho programu. Patria doň špionážne družice, ale i systémy prvej výstrahy pred jadrovým útokom nepriateľa - teda vojenský arzenál, ktorý možno považovať za arzenál budúcnosti.

V Serpuchove chýbala pena

Ruskí vojenskí predstavitelia včera trvali na tom, že napriek nehode fungoval kontrolný systém satelitov normálne. Hasičom trvalo 15 hodín, kým požiar, ktorý vypukol o 2.20 h miestneho času, uhasili. Až z Moskvy museli vyslať tímy vybavené hasiacou penou, ktorá v serpuchovskom objekte ministerstva obrany chýbala. Príčinou požiaru bol vraj skrat a následné šírenie ohňa cez komunikačné káble v trojposchodovej budove. Všetky tajné dokumenty, počítačové programy, zbrane a vybavenie však údajne stačili z horiacej budovy vyniesť. „Káble pomaly horia a rozpadávajú sa,“ opísal situáciu minister pre mimoriadne situácie Sergej Šojgu.

SkryťVypnúť reklamu

Ostrov vesmírneho turistu sa potopil

Vesmírny program, ktorý bol kedysi pýchou Ruska, dnes vinou nedostatku peňazí vegetuje. Moskva nedávno zubami-nechtami bojovala s NASA za pobyt prvého vesmírneho turistu na stanici ISS. Pôvodne sa dohoda týkala Miru. Američan Dennis Tito Rusku zaplatil vopred 20 miliónov dolárov, ale jeho „dovolenkový ostrov“ Mir sa medzitým „riadene“ potopil v Tichomorí.

Ruská armáda - a sem možno prirátať aj Vojenské kozmické sily - sa trápi so zastaranou technikou na hranici životnosti.

Vojenský špecialista Alexander Goľc povedal Reuters, že 70 percent zo 100 až 130 ruských vojenských satelitov bude čoskoro „po záruke“. Reforma armády sa rozbieha len pomaly a zatiaľ má skôr podobu byrokratických manévrov - naposledy to bolo rozhodnutie Kremľa zrušiť samostatné velenie relatívne najmodernejších raketových síl a zlúčiť ich so vzdušnými silami. Vesmírne sily, ktoré boli len pred dvoma rokmi spojené s raketovými, sa zasa oddeľujú, uvádza Goľc.

SkryťVypnúť reklamu

Strach z falošného poplachu

Podľa amerického experta Geoffreyho Fordena z massachusettského Institute of Technology Rusko už nemá fungujúcu flotilu satelitov včasnej výstrahy. Poukázal pritom na incident z roku 1995, keď si Rusko poplietlo výskumnú raketu odpálenú z Nórska s americkou jadrovou strelou. „Existuje tu možnosť, že ak sa znovu objaví falošný poplach, Rusko môže odpáliť svoje strely s jadrovými hlavicami,“ napísal v článku, ktorý ruskí predstavitelia odmietli ako nepodložený.

Američania sa chystajú reorganizovať svoj vesmírny špionážny systém a posilniť ochranu satelitov, ale i globálnu ochranu pred útokmi nepriateľských strategických rakiet. Rusko síce nepovažujú za nepriateľa, jeho rakety sa však v istej situácii môžu stať vážnym nebezpečenstvom.

SkryťVypnúť reklamu

BAŠA JAVŮRKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 348
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 922
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 158
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 813
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 174
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 688
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 610
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu