Najmenej 120 ľudí zahynulo v ghanskej Accre na futbalovom štadióne. Je to najväčšia tragédia tohto typu v histórii Afriky a v priebehu mesiaca je to už tretia vážna udalosť, ktorá sa stala počas futbalového zápasu. Štatistiky veľmi jasne dokazujú, že nešťastie po afrických futbalových štadiónoch nechodí náhodou.
Väčšia časť európskych štátov sa po sérii nešťastí v 80. rokoch poučila a naučila sa, ako zabezpečiť pokoj na štadiónoch. Neplatí to snáď len o Srbsku a Chorvátsku, kde sa bitky futbalových chuligánov priamo na štadióne stali obľúbeným „športom“ ostrých chlapíkov. Zopakovali sa aj včera.
Európa však inak celkom dobre chápe, že ak vznikne vo veľkom dave panika, tragédii už ťažko zabrániť. Ak sa chuligáni pobijú, nestáva sa to vďaka prísnym opatreniam na zápasoch, ale až po nich. Bitky na voľnom priestranstve sú oveľa menej nebezpečné ako v uzavretom priestore štadiónov.
Posledné tragédie v Afrike mali spoločnú jednu vec: nedostatočné bezpečnostné opatrenia na štadiónoch. Ľudia v tlačenici a zmätku nemali šancu v Accre, v Kongu, kde ušliapali sedem ľudí a 51 ich bolo vážne zranených, ani v juhoafrickom Johannesburgu, kde na preplnenom štadióne našlo smrť 43 ľudí. Africké „kulisy“ ešte ani zďaleka nedorástli na predstavenia, ktoré sa v nich odohrávajú.
Futbal je na čiernom kontinente spoločenským fenoménom. Zrejme žiaden iný kontinent nezažil taký obrovský kvantitatívny aj kvalitatívny vzostup tohto športu v pomerne krátkom čase. Je to predovšetkým hra chudobných a Afrika takým kontinentom je - stačí mať loptu a do prašnej zeme zatĺcť bránu.
Ľudia tu futbal milujú. Zápasy národných mužstiev na významných šampionátoch sú v Afrike udalosťou, ktorej sa podriaďuje úplne všetko. Víťazstvo v dôležitom zápase môže byť dôvodom na vyhlásenie národného sviatku. Neprekvapilo by preto príliš, keby sa tento svetadiel v priebehu niekoľkých desaťročí stal futbalovou veľmocou a prerušil tak nadvládu Európy a juhoamerického futbalu. Európski manažéri zatiaľ chodia za pár dolárov vykupovať 15-ročné supertalenty, ktoré majú často po pár rokoch miliónovú hodnotu. O dobrej zmluve snívajú milióny chlapcov na čiernom kontinente.
Osvedčením futbalovej dospelosti Afriky sa malo stať usporiadanie majstrovstiev sveta v roku 2010 v Juhoafrickej republike. Tri tragédie v priebehu mesiaca to však komplikujú. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) si sotva môže dovoliť prideliť akciu s miliardovými výnosmi krajine, v ktorej existuje vysoká pravdepodobnosť ohrozenia bezpečnosti hráčov aj divákov z celého sveta.
MAREK CHORVATOVIČ