Futbalisti Valencie si druhýkrát za sebou zahrajú vo finále futbalovej Ligy majstrov. Vlani sa do záveru súťaže prebili cez Barcelonu, tohto roku vyradili anglický Leeds United po výsledkoch 0:0 a 3:0. Španieli zvládli s rutinou taktiku semifinálového dvojzápasu - najskôr na ostrovoch ukázali, aj s kúskom povestného šťastia, dobre organizovanú defenzívu a v domácej odvete potom vyššiu efektivitu pri premieňaní šancí. V súčte oboch zápasov ale celkom jednoznačne triumfovali ich väčšie medzinárodné skúsenosti.
Leeds prehral v tejto sezóne Ligy majstrov všetky štyri stretnutia na španielskych ihriskách - predtým aj v Barcelone 0:4, v Madride s Realom 2:3, v La Coruni 0:2. Sila mužstva írskeho trénera Davida O‘Learyho, ktoré v Premier League opäť útočí na účasť v najcennejšom európskom pohári (za tretím miestom zaostáva o tri body) je predovšetkým v domácom prostredí, kde si dokáže vytvoriť drvivý tlak, ale vonku poslušne podlieha stratégii súpera a nedokáže na ňu nájsť protizbraň. S touto dilemou sa v minulosti dlho trápili aj renomovanejšie anglické tímy. Až častejšia konfrontácia s klubmi na kontinente priniesla viac užitočných poznatkov, ako úspešne obstáť najmä na súperových trávnikoch. Manchester, Liverpool či Arsenal to majú za sebou a dnes už neplatí, že tieto anglické kluby sú vonku len polovičné.
V odvete nemohol nastúpiť Bowyer, ktorého Európska futbalová únia (UEFA) dodatočne po vzhliadnutí videa potrestala zákazom štartu na tri zápasy. V prvom semifinálovom súboji totiž šliapol Sánchezovi na hruď, čo si rozhodca nevšimol. Na protest proti tomu i zo solidarity k Bowyerovi sa dali hráči Leedsu nakrátko ostrihať. Výnimkou prekvapujúco ostal iba írsky kapitán Harte, ktorý už po žrebe tvrdil, že Leeds je najslabším semifinalistom.
Valencia má výnimočného trénera. Štyridsaťpäťročný Argentínčan Hector Cúper priviedol tretí raz za sebou svoje mužstvo do pohárového finále. Pred dvoma rokmi Mallorcu do PVP proti Laziu Rím, vlani Valenciu do Ligy majstrov proti Realu a 23. mája v Miláne bude opäť sedieť na lavičke finalistu. A už by si aj rád siahol na víťaznú trofej, pretože v predchádzajúcich dvoch prípadoch vyšiel naprázdno.
Cúper „vytiahol“ mužstvo na európske výslnie aj napriek tomu, že vedenie klubu vlani v lete predalo niektoré hviezdy - Claudia Lópeza do rímskeho Lazia, Farinos posilnil milánsky Inter, Gérard López oblieka už dres Barcelony a Vlaovič sa presunul do Panathinaikosu Atény. „Keď sme postupne prechádzali cez jednotlivé fázy súťaže, veril som, že by sme mohli finále zopakovať. Takže ma to teraz ani neprekvapuje,“ povedal Cúper.
Odveta s Leedsom sa vyvíjala hladšie, ako Španieli predpokladali. Rýchly vedúci gól Juana Sáncheza po pätnástich minútach prinútil Angličanov otvoriť hru, riskovať a vysúvať sa dopredu. Pre Mendietu a spol. to znamenalo viac voľného priestoru. Napríklad strieľajúci Sánchez pri druhom góle nemal pri sebe žiadneho protihráča a spoza šestnástky mohol v pokoji presne namieriť.
O‘Leary je presvedčený, že prvý gól dosiahol Sánchez rukou, ale inak si podľa neho Valencia postup zaslúžila. „Dostávali sme sa celkom jednoducho do šancí, preto som veril, že by sme mohli nejaký gól streliť a zdramatizovať zápas. Prišiel však hlúpy druhý gól a bolo rozhodnuté.“
MIROSLAV BUKOV