
Číňanka Wang Nan bola s tromi titulmi najúspešnejšou účastníčkou 46. stolnotenisových MS v Osake. Vyhrala dvojhru, štvorhru s krajankou Li Ju a bola členkou víťazného tímu Číny v súťaži družstiev. FOTO - REUTERS
Potichučky sa zo stolnotenisových majstrovstiev sveta v japonskej Osake vrátila domov naša výprava. V súťaži družstiev sa muži udržali v elitnej kategórii (23. miesto), kým ženy sa po 13. mieste z minulých MS prepadli až na 28. priečku a vypadli! Vo dvojhrách skončili traja zo štyroch Slovákov už v kvalifikácii, Jaromír Truksa bol v 2. kole. V ženskej dvojhre sa len Eva Ódorová dostala ďalej než do 2. kola, v tretej runde skončila na rakete neskoršej víťazky Wang Nan z Číny. O účinkovaní mužov sme hovorili s trénerom JAROLÍMOM MIKOM (42).
Váš tím splnil úlohu, zachránil sa medzi 24 družstvami v I. divízii, no jednako bilancia dve víťazstvá - sedem prehier nevzbudzuje prílišný rešpekt. Na ktorých hráčov ste sa v súbojoch o záchranu najviac spoliehali?
„Najprv by som chcel povedať, že ak si zoberieme rebríčkové postavenie našich reprezentantov - najlepší Truksa je 107. vo svete - nemohli sme mať veľké oči. Jaro splnil úlohu lídra kolektívu, z ôsmich dvojhier vyhral päť. Majster Slovenska Erik Illáš s bilanciou 2 víťazstvá - 7 prehier striedal dobré chvíle so slabšími. Vo dvojhre jednotlivcov prepásol Erik obrovskú šancu, v kvalifikácii mu s Wen-Tangom z Taiwanu nestačili ani štyri mečbaly… Michal Bardoň (3:4) splnil svoju úlohu najmä v rozhodujúcom zápase s Izraelom, zdolal rebríčkovo lepšie postaveného Abramova. Štvrtý v tíme bol Peter Šereda (0:2).“
Pred desiatimi rokmi priniesli reprezentanti Československa s prevahou Slovákov v družstve z MS bronzové medaily. V čom je príčina výrazného prepadu nášho stolného tenisu?
„Súvisí s biednymi ekonomickými podmienkami našich klubov. Na Slovensku sa reprezentanti sústreďujú v Malackách a v Rači a na prstoch jednej ruky môžem zrátať profesionálov. Chýba kvalita, konkurencia, možnosť výberu. Kluby sú slabé a zväz nemá potenciál, aby prispel na účasť na medzinárodných podujatiach. Na veľkých turnajoch Pro Tour sme za celý rok boli len vo Varšave, do Chorvátska cestoval Truksa za vlastné. A tak jedinú konfrontáciu s okolitými krajinami predstavuje Superliga. To je strašne málo.“
Ani Bielorusko, Rumunsko a Juhoslávia nepatria medzi krajiny so silným ekonomickým základom, a predsa v stolnom tenise vo svete čosi znamenajú.
„Pretože ich najlepší hráči sú v kvalitných európskych súťažiach, najmä v nemeckej Bundeslige. Aj ja by som privítal, keby o našich stolných tenistov prejavili záujem silné európske kluby.“
Šampionát v Osake sa zapíše do histórie obrovským úspechom Číňanov, získali všetkých sedem titulov. Naopak Európanom zostali len omrvinky, z 28 medailí brali dve v družstvách mužov. Ako si vysvetľujete nevídanú nadvládu Číny vo svetovom stolnom tenise?
„Obrovskou základňou krajiny s viac než miliardou obyvateľov. Vari celý svet dokopy nemá toľko stolných tenistov ako Číňania. Dozvedel som sa, že záverečné sústredenie ich národného tímu trvalo 40 dní! Šesť najlepších mužov a šesť žien vyberajú spomedzi desiatok kandidátov reprezentácie. Tréneri môžu v príprave zvyšovať objem, intenzitu, a ak niekto nestačí, jednoducho ho nahradia iným hráčom. V minulosti dominovali na MS ženy Číny, teraz sa pridali aj muži. Mal som pocit, že Švédi Waldner a Persson, ktorí ich vedeli potrápiť, majú zenit za sebou, ani Francúz Gatien už nie je, aký býval.“
Vlani prijala Medzinárodná stolnotenisová federácia nové pravidlo o zväčšení priemeru loptičky z 38 na 40 mm, teraz prišla so zmenou setov - namiesto 21 sa bude hrať len do 11. Čo to prinesie do vášho športu?
„Väčšie nároky na hráčov. Zo setov sa vytratí tzv. stredná časť. Pri rátaní do jedenásť sa bude treba koncentrovať už na úvod, ak ho nezachytíte, zakrátko je po sete. Veľký význam prikladám aj pravidlu o servovaní tak, aby na loptičku videl aj prijímajúci hráč, ktoré bude platiť od budúceho roku.“
Boli ste na všetkých MS od roku 1993. Čím sa vám zapísal do pamäti šampionát v Japonsku?
„Suverenitou Číňanov v súťažiach, srdečnosťou domácich obyvateľov, skvelou organizáciou aj veľkou drahotou v obchodoch.“
ONDREJ GAJDOŠ
FOTO - ARCHÍV