
Stanley Fischer, prvý zástupca výkonného riaditeľa MMF.
FOTO - REUTERS
Fischera označujú viacerí za tvorcu mnohých programov MMF určených na pomoc krajinám, ktoré sa dostali do finančnej krízy. Krátko po jeho príchode do funkcie vypukla kríza v Mexiku, o pár rokov nasledovala ázijská kríza, ruská, brazílska a naposledy turecká. Vo väčšine týchto prípadov vystupoval Fischer aj ako kľúčová osoba pri vyjednávaní o podmienkach záchranných úverov s postihnutými krajinami.
Po tom, ako predošlý šéf MMF Michel Camdessus vo februári 2000 predčasne opustil svoj post, Fischer sa stal na krátky čas výkonným riaditeľom MMF. Neskôr sa stal jedným z kandidátov na uvoľnený post. Nominovali ho niektoré africké štáty, v ktorých si počas svojho predošlého pôsobenia vybudoval dobré vzťahy.
Američan Fischer však nemal šancu dostať sa do vedenia fondu, keďže na základe nepísanej dohody medzi Spojenými štátmi a európskymi krajinami táto funkcia patrí niekomu z Európy, pričom do vedenia Svetovej banky bude dosadený niekto z USA. Prvým mužom MMF sa nakoniec stal Nemec Horst Köhler, predtým šéf Európskej banky pre obnovu a rozvoj. Vzťahy dvoch najvyššie postavených funkcionárov MMF vraj boli viac ako chladné, tvrdí britská BBC.
Toto neformálne delenie funkcií sa stalo minulý rok terčom kritiky ostatných členských štátov, ktoré nemajú šancu dostať sa do vedenia Svetovej banky alebo MMF. Pri hľadaní Fischerovho nástupcu sa táto otázka asi opäť dostane na pretras, keďže jeho funkcia podľa nepísanej dohody patrí Spojeným štátom. (gk)