
Macedónsky vojak v palebnej pozícii v blízkosti Kumanova, kde včera pokračovalo ostreľovanie postavení albánskych rebelov z tzv. národnooslobodzovacej armády UCK. FOTO - REUTERS
zia v krajine včera podľa agentúry EFE zopakovali výzvy civilnému obyvateľstvu, aby sa stiahlo z konfliktnej zóny a odišlo k mestu Kumanovo alebo do susedného Kosova. Do Kosova v posledných dňoch odišlo asi 7000 Albáncov, okolo 500 macedónskych Slovanov a Rómov odišlo do vnútrozemia.
Armáda sa obáva obvinení zo zločinov
„Naliehame na obyvateľstvo Lojane, Matejce, Slupčane, Vakšince, Orizari, Otlja a Lipkovo, aby urýchlene opustili svoje domovy a odišli do Kumanova alebo do Juhoslávie,“ citovali oficiálne komuniké. Predstaviteľ medzinárodného Červeného kríža v Skopje Francois Shtam včera vyhlásil, že z dediny Slupčane doteraz neodišlo 14 ľudí.
Vládne autobusy smerovali včera k oblasti bojov, aby odtiaľ evakuovali obyvateľov, vracali sa však prázdne, pretože väčšina Albáncov odišla už skôr. Vláda v Skopje upozorňovala prevažne albánske obyvateľstvo, že armáda nebude zodpovedná za straty na životoch medzi civilistami.
Albánci svoje dediny neopúšťajú a armáda sa obáva, že ju budú obviňovať zo zločinov, ak sa zintenzívnia útoky a spôsobia straty na životoch a škody civilnému obyvateľstvu podobne ako v prípade Kosova v rokoch 1998 a 1999.
V apríli vyhlásila UCK prímerie, aby tak dala priestor na politické rokovania o usporiadaní v štáte medzi slovanským a albánskym obyvateľstvom. Boje vypukli opäť pred týždňom, pričom macedónska armáda stratila osem vojakov.
Armáda začala vo štvrtok minulý týždeň operácie severne od Kumanova, iba 30 kilometrov od macedónskej metropoly - Skopje.
Strana Albáncov žiada zastavenie paľby
Macedónske politické strany včera pokračovali v snahe vytvoriť vládu národnej jednoty, ktorá by dokázala zastaviť ozbrojené zrážky medzi vládnymi vojskami a Albáncami. Na vytvorení multietnickej vlády sa dohodli predáci macedónskych politických strán. Táto vláda by mala v parlamente dvojtretinovú väčšinu a to by jej umožnilo presadiť nové zákony a zmenu ústavy tak, aby zaistila požadované rovnaké práva pre Albáncov. Na vláde sa dohodli dve hlavné slovanské strany - vládna nacionalistická VMRO-DPMNE a opozičná Socialistická strana. Hlavné zoskupenie Albáncov, opozičná Strana demokratickej prosperity (PDP) ale vyhlásila, že potrebuje viac času a svoje rozhodnutie oznámi najskôr dnes. Vláde kladie podmienku, aby zastavila streľbu. „Nebolo by logické, keby sme sa podieľali na vláde, ktorá vedie vojnu proti civilnému obyvateľstvu,“ povedal Reuters hovorca PDP Zahir Bektashi. (čtk, reuters, taa, bj)