
Nastal čas vyraziť do ulíc. Na fotografii vpravo je Tony Blair medzi školáčkami, vpravo je Hague aj s manželkou na mítingu vo Wartforde. FOTO – REUTERS
Dlho očakávaný súboj medzi labouristickým premiérom Tonym Blairom a vodcom opozičných konzervatívcov Williamom Haguom sa včera konečne mohol začať. Obaja sa rýchlo pustili do práce a usilujú sa voličom čo najjasnejšie ukázať, ako sa navzájom odlišujú oni aj ich strany. Na to, aby presvedčili o svojich plusoch a pomenovali súperove slabiny, majú štyri týždne. Voliť sa bude 7. júna.
Proti sebe stoja dva úplne rozdielne koncepty. Labouristická cesta modernizácie spoločnosti a konzervatívne zdôrazňovanie národnej identity, tradícií a čo najnižšieho daňového zaťaženia. Podobný boj zažili nedávno v Spojených štátoch. A aj tam sa voľby odohrávali v období ekonomického boomu.
Podobnosť s americkým príbehom sa však končí pri volebných sloganoch a pri fakte, že Blair podobne ako demokrat Al Gore presviedča voličov ako vládny politik a Hague je podobne ako republikán George Bush v opozícii. V Británii sa vyrovnaný súboj očakávať nedá.
Blair nemá vážneho súpera
Predvolebné prieskumy zatiaľ ukazujú, že Hague by nemal byť pre Blaira vážnym súperom. Počas volebnej kampane sa doteraz až na jednu výnimku výrazný rozdiel medzi týmito dvoma stranami zmenšoval. Výnimkou bol rok 1983, keď sa Margaret Thatcherovej podarilo získať najvýraznejšie víťazstvo konzervatívcov vo voľbách. Rozdiel medzi labouristami a konzervatívcami bude ešte zreteľnejší, ako bol v roku 1983 – sľubuje teraz „pomstu“ Blair. Prieskumy zatiaľ konzervatívcom skutočne predpovedajú katastrofálnu prehru.
Včera sa v parlamente počas hodiny otázok očakávalo posledné stretnutie troch vodcov politických strán (netreba zabudnúť na liberálnych demokratov Charlesa Kennedyho, ktorí po minulých voľbách obsadili 46 poslaneckých kresiel). Keďže v Británii nie je zvykom, aby sa politici stretávali v televíznych štúdiách za okrúhlym stolom, v takejto zostave sa už viac nestretnú. Politici sa okamžite vrhli do intenzívnej kampane.
Pohľad konzervatívcov
Konzervatívci už včera vytiahli overené témy znižovania daní, azylovej politiky a kriminality. Dôležitá bude aj britská libra, ktorú sa vo svojej kampani pokúšajú zachrániť pred jednotnou európskou menou. Hague predstavil päť predvolebných billboardov, ktoré pripomínajú labouristické sľuby z posledných volieb: „Pred štyrmi rokmi Blair sľúbil nový štart pre Britániu. Pravda o tom, čo sa medzičasom stalo, je napísaná za mnou.“ Spoločenské rozdiely sa prehĺbili, azylový systém je chaotický, dane rastú, v nemocniciach sa čaká dlhšie na ošetrenie a násilná kriminalita stúpa – taká je konzervatívna správa o rokoch labouristického vládnutia.
Pohľad labouristov
Blair, ktorý považuje Hagua za izolacionistu, otvoril v stredu tému Európy a jednotnej meny, ktorej sa doteraz radšej vyhýbal, keďže až sedemdesiat percent Britov je proti euru. Británia podľa neho nemá postavenie, ktoré jej prináleží, a získať ho môže práve v Európe. Obhajoval aj svoju tretiu cestu, teda to, že sociálna spravodlivosť a prosperita sa nevylučujú.
Pre voličov je však podľa prieskumov najdôležitejšia oblasť zdravotníctva a školstva. Práve výborné ekonomické výsledky z uplynulých rokov dávajú labouristom oprávnené sebavedomie. Minister financií Gordon Brown včera garantoval ekonomickú stabilitu aj napriek tomu, že vláda plánuje napumpovať do školstva, zdravotníctva a dopravy 50 miliárd libier. Prosperita pre všetkých – taký je Brownov odkaz voličom, na ktorý budú konzervatívci hľadať odpoveď len ťažko.
MAREK CHORVATOVIČ