
Minister obrany Donald Rumsfeld oznámil v utorok na tlačovej konferencii v Pentagone novú iniciatívu USA na vesmírny obranný program.
FOTO - REUTERS
WASHINGTON - USA pokladajú za nutné lepšie chrániť nielen svoje územie, ale tiež svoje družice. Hodlajú preto reorganizovať americké vojenské spravodajské programy vo vesmíre, oznámil v utorok americký minister obrany Donald Rumsfeld, citovaný v noci na včera agentúrou AFP. Táto reforma bude riadená vojenským letectvom USA a nemá nič spoločné s projektom protiraketového štítu USA. Pozorovatelia v tom vidia prvý krok k vojenskému využitiu vesmíru a možnému vybudovaniu „vesmírnej armády“.
„Naša závislosť od operácií vo vesmíre nás robí zvlášť zraniteľnými voči novým výzvam. Je logické, že chceme chrániť svoje záujmy vo vesmíre,“ povedal bez ďalšieho upresnenia minister. „Krajiny, ktoré sú voči nám nepriateľské, majú vo vesmíre lasery, protisatelitné zbrane, zbrane na elektromagnetické impulzy. Treba si hrozbu priznať,“ vyhlásil v utorok na spoločnej tlačovej konferencii s Rumsfeldom republikánsky senátor Bob Smith, ktorý patrí k zástancom väčšej prítomnosti Pentagonu vo vesmíre.
Americký denník Washington Post v pondelok napísal, že Rumsfeld chce zverejniť prevratné zmeny v oblasti vojenských stratégií. Medzi nimi by malo byť aj formálne zrieknutie sa štandardov „dvoch svetových vojen“, ktoré niekoľko desaťročí určovali veľkosť armády. Pravdepodobne pôjde o najväčšie zmeny v americkej armáde za desaťročie, citovali noviny predstaviteľa Pentagonu. Túto novú stratégiu vraj Rumsfeld zverejní na budúci týždeň. Podľa tohto zdroja Bush 25. mája v prejave v Námornej akadémii načrtne „víziu, kam sa máme dostať pri vstupe do 21. storočia“.
Posledných desať rokov predpokladala americká armáda pri výpočtoch, že vojnu bude musieť za určitých okolností viesť na dvoch miestach súbežne. Ako najčastejší príklad sa uvádzal Irak a severná Kórea. Počet príslušníkov armády sa už niekoľko rokov udržiaval na úrovni 1,4 milióna ľudí v aktívnej službe.
Nová administratíva plánuje zmeniť prístup z čias tzv. studenej vojny s možnosťou vojny so Sovietskym zväzom a zamerať sa na boj proti hrozbám, ktoré predstavuje prudký rozvoj techniky a prezbrojovanie. Preto sa menší dôraz bude klásť na konvenčné zbrane.
Zmena stratégie údajne zasiahne všetky oblasti armády, najviac však pozemné vojsko. V rámci zmien sa americké vojská budú menej zameriavať na Európu, tradičné sídlo americkej pechoty, a viac na východnú Áziu, kde sa v ostrovných štátoch môže lepšie uplatniť americké námorníctvo a letectvo. (čtk, tasr, reuters)