
Nórska herečka a režisérka Liv Ullmannová je prezidentkou poroty MFF v Cannes. FOTO – TASR/AP
PARÍŽ – Dnes sa začne filmový festival v Cannes. Informácie, ktoré sú k dispozícii, ponúkame: otvárací a záverečný večer s udeľovaním cien tohtoročného 54. ročníka medzinárodného filmového festivalu v Cannes povedie britská herečka Charlotte Ramplingová pôsobiaca vo Francúzsku.
Jednou z veľkých tém tohtoročného festivalu bude Celebration & Comedy a so zvláštnym dôrazom na ňu festival otvorí film Moulin Rouge Austrálčana Baza Luhrmana. S rovnakou témou sa konfrontuje aj snímka Shrek, prvý kreslený film uchádzajúci sa o Zlatú palmu.
Ďalšími v boji o Zlatú palmu budú opäť najmä Američania. Silnejšie než Hollywood sú zastúpení iba Japonci – siedmimi filmami.
„Cannes je festivalom veľkých režisérov,“ povedala predsedníčka poroty, nórska herečka Liv Ullmannová. Tento rok to budú Jean-Lec Godard a Martin Scorsese.
Pre fanatikov filmových dejín bude festival spojený so senzáciou: v Cannes sa bude premietať nová, podstatne rozšírená verzia protivojnovej drámy Francisa Forda Coppolu Apocalypse Now.
Na tlačovej konferencii v Paríži Coppola povedal, že do filmu nielen vrátil pôvodne vystrihnuté scény, ale že celý príbeh o zúfalstve vietnamskej vojny nanovo postrihal. Film bude mať teraz ešte o 53 minút viac než pôvodných – vtedy monumentálnych – 153 minút v roku 1979. Prerobený je aj zvuk. „Výsledkom je dlhší film, v ktorom hlavná téma vystupuje zreteľnejšie, a je ešte znepokojivejší,“ hovorí šesťdesiatjedenročný Coppola.
Sugestívna a kultová Apocalypse Now získala roku 1979 canneskú Zlatú palmu a vyvolala rozruch na celom svete. „Dvadsaťjeden rokov po tomto pre filmové dejiny významnom dátume chceme ukázať, že film nestratil nič zo svojej sily a znervózňujúcej aktuálnosti,“ povedal prezident festivalu Gilles Jacob. Coppola tvrdí, že verziu director‘s cut Apokalypsy uvedie v Cannes tento rok s rovnakým rozochvením: „Je to také isté ako prvý raz.“ Apocalypse Now nakrútená na motív novely Josepha Conrada Srdce temnôt opisuje putovanie amerického dôstojníka Willarda (Martin Sheen) džungľou vo vietnamsko-kambodžskom pohraničí, ktorá ho zároveň posúva do priepasti jeho vlastnej duše. Willard má zlikvidovať hrdinského, viacnásobne vyznamenaného, ale údajne duševne chorého plukovníka Kurtza (Marlon Brando), ktorý si v džungli zriadil malú súkromnú totalitnú ríšu. Pri plavbe prieskumným vojenským člnom zostúpi až na dno vojnového šialenstva. Osobitne slávna je scéna, v ktorej vrtuľník za zvukov Wagnerovej hudby bombarduje dedinku na pobreží, aby mohli vojaci nerušene surfovať.
Film Apocalypse Now získal dva Oscary. Niektorí kritici Coppolovi vyčítali, že až príliš stavil na efekty a jeho Apocalypsa v skutočnosti vojnu mýtizuje.
Svojho času bol tento film so svojím tridsaťmiliónovým rozpočtom najdrahšou snímkou. Producentom bol takisto Coppola. „Nakrúcanie,“ povedal, „bolo poldruharočným zlým snom.“
EDWIN GRASSMEIER
(Autor je prekladateľ)