vanie celého rezortu. Odborná verejnosť uznávala Vetchého kvality, no chýbali mu manažérske schopnosti.
Podľa internetového vydania denníka Právo by mal byť Vetchý v lete tohto roku vymenovaný za veľvyslanca na Slovensku. Informačný server to uviedol s odvolaním na nemenovaný zdroj na Ministerstve zahraničných vecí ČR.
Po poslednej zahraničnej návšteve Číny koncom minulého týždňa musel Vetchý čeliť aj obvineniam opozície, že v Pekingu dohodoval dodávku zbraní pre čínsku armádu. Opozičná štvorkoalícia v čase zhoršujúcich sa vzťahov medzi Čínou a USA vnímala takéto počínanie ako veľmi nezodpovedné.
Havel: Chýba obranná doktrína
Prezident Havel zasa kritizoval armádu a ministerstvo obrany za to, že počas troch rokov od vstupu ČR do NATO nedokázali sformulovať obrannú doktrínu. Vetchý postupne stratil oporu aj vo vedení armády. Vo štvrtok uviedol, že o demisii už uvažoval dlhší čas. Za neúspechy v presadzovaní reformy a financovaní necíti vinu, odvoláva sa na zdedený stav armády.
Vetchého v prvých rokoch hodnotili kladne. Členovia opozičnozmluvnej ODS ho dokonca považovali za najlepšieho ministra sociálnych demokratov. Česká republika sa stala členom NATO v apríli 1999 za jeho ministrovania. V prvých rokoch po vstupe do aliancie bolo počuť kritiku skôr z Bruselu ako Prahy.
Nevýhodné zmluvy
V tomto roku vyplávali na povrch informácie o zmluvách, ktoré boli pre českú armádu evidentne nevýhodné. Išlo o nákup zastaraných protitankových striel, nefungujúceho štábneho informačného systému alebo nefunkčných padákov. Obviňovaný je aj bývalý ekonomický námestník Miroslav Kalousek z KDÚ-ČSL, ktorý sa stal príčinou krízy v štvorkoalícii.
Prezident Havel včera uviedol do funkcie Vetchého nástupcu Jaroslava Tvrdíka (32), doterajšieho ekonomického námestníka na ministerstve s hodnosťou podplukovníka. Na Vetchého pozíciu tak nastupuje špecializovaný vojenský ekonóm, ktorý chce v najbližšom čase armádu finančne ozdraviť.
PRE SME - MARIÁN NIČ