BRATISLAVA - Včera napoludnie odovzdali svoje ponuky piati záujemcovia o licencie FWA. Z pôvodných 12 záujemcov zostali v hre spoločnosti Callino, GityCOM, Metis (Slovensko), Nextra Wireless a RDT. Informoval o tom hovorca Telekomunikačného úradu SR (TÚ SR) Roman Vavro.
Prevádzka FWA, teda fixných bezdrôtových sietí má priniesť vyššiu konkurenciu na slovenský trh. Praktické využitie licencií sa podľa analytika spoločnosti Slávia Capital Borisa Kostíka dotkne najmä firemného sektora. Pre bežného občana bude v prípade, že ešte nemá zavedenú pevnú linku, aj naďalej najvýhodnejšie kúpiť si mobil. Licencie FWA umožnia ich držiteľovi poskytovať dátové a hlasové prenosy, pričom sa očakáva, že firmy budú využívať hlavne prenos dát. Spustenie FWA prinesie efektívnejšiu komunikáciu najmä veľkých spoločností s rozvetvenými sieťami pobočiek. Poskytovanie služieb na báze FWA bude znamenať konkurenciu pre niektoré služby poskytované existujúcimi mobilnými operátormi.
Liberalizácia trhu by preto mala byť zaručená vylúčením mobilných operátorov z tendra. To sa dá podľa viacerých zainteresovaných ťažko docieliť, keďže firmy sa môžu o licencie uchádzať zoskupené do rôznych konzorcií a k zápisu do obchodného registra môže podľa platnej legislatívy dôjsť aj potom, ako konzorcium v tendri zvíťazí. Zložitosť preukazovania finančnej spôsobilosti zapríčinila, že TÚ SR už dvakrát odložil termín predloženia ponúk a počet uchádzačov sa znížil o viac ako polovicu. Viacerí uchádzači označili za vysokú aj cenu licencie, ktorá je stanovená na 70 miliónov korún. V tendri sa predajú celkovo tri licencie. Regulárnosť tendra podľa Vavra zabezpečí odborná komisia. Jej členovia budú ponuku hodnotiť nezávisle od seba, a to v dvoch kolách. Hlavným kritériom výberu budú skúsenosti firiem s prevádzkou FWA v iných krajinách. Zohľadnené budú aj termíny začatia poskytovania služieb v Bratislave a krajských mestách SR, technické riešenie siete a výška cien za služby.
V Čechách sa už schyľuje k vypísamiu tendra na ďalšie tri licencie. Prvé tu boli totiž udelené už v septembri minulého roka. Pre priaznivejšiu situáciu na svetových telekomunikačných trhoch, bola vtedy vyššie stanovená aj cena. Jedna licencia sa predala za 150 miliónov korún. Pomerne vysoká cena a investície do týchto technológií nakoniec spôsobili, že z troch majiteľov licencií v Čechách dodnes prevádzku rozbehla iba spoločnosť Nextra Wireless ČR. Vysoká cena licencie podstatne ovplyvnila podnikateľské plány firiem a v prípade Nextry to znamenalo asi 20-percentné predraženie cien za poskytované služby.
TOMÁŠ KURTANSKÝ